Bornova Misketi için yeni bağ oluşturuluyor

11 dönümlük arazide rekolte iki katına çıkarılacak

 

Bornova Belediyesi, Dünyaca ünlü Bornova Misket Üzümü’nü anavatanında daha yüksek kalitede üretmek ve rekoltesini arttırmak amacıyla yeni bir bağ oluşturacak. Çamiçi Mahallesi’nde 5 dönümlük kiralık arazide yetiştirilen Bornova Misketi, Kayadibi Mahallesi’nde köy tüzel kişiliğinden devri tamamlanan 11 dönümlük alanda üretilecek.

 

Üretimini yaptıkları fidanları vatandaşlara da dağıttıkları Misket Üzümü’nün Bornova’nın önemli değerlerinden olduğunu belirten Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bu değerimizi yaşatıp, geliştirmek için her şeyi yapıyoruz. Bu anlayışla üretimimizi daha modern hale getirmek ve daha çok ürün elde etmek için yeni bir bağ oluşturuyoruz” dedi. 

Çamiçi’ndeki üzüm bağında üretim bir süre daha devam edecek.  Buradan aşı yöntemiyle alınacak fidanlar arazi düzenleme çalışmaları devam eden yeni bağın oluşturulmasında kullanılacak.Yaklaşık 1.200 fidanla oluşturulacak yeni bağdan üçüncü yıldan itibaren 10 ton üzüm hasadının yapılması bekleniyor. Hasadın mevcut bağa göre iki katın da üstüne çıkacağı öngörülüyor.  

Bornova Belediyesi, Bornova Misket Üzümü’ne coğrafi işaret almak için başlattığı çalışmaları da son aşamaya getirdi. Ünü Türkiye sınırlarını aşan Misket Üzümü için Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvuruda tescil öncesi son aşama olan askı süreci başladı.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163