Bornova’da Sıfır Atık Yönetim Planı

Ayırmak sizden dönüştürmek bizden

                                                                                  

Bornova Belediyesi, hazırlayıp ve onay aldığı atık yönetim planı doğrultusunda ilçe sınırları içinde oluşan ambalaj atıklarını kaynağında ayrı ayrı topluyor, taşıyor ve ayrıştırıyor. Toplanan atıkların miktarları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevre Bilgi Sistemi üzerinden kayıt altına alınıyor. Atıklar kanunları uygun bir şekilde lisanslı firmalar aracılığı ile bertaraf ediliyor ya da geri dönüştürülüyor.  

 13 tür atık Işıkkent’te toplanıyor

 Vatandaşlar, ev ve işyerlerinde oluşan atıklarını Bornova Belediyesi’nin Işıkkent’teki 1. sınıf Atık Getirme Merkezi’ne  kendi imkanları ile getirip bırakabiliyor. Tesisteki geri dönüşüm ünitesine kağıt, karton, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil ürünleri, pil, akümülatörler,     flüoresan lambalar, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, atık ilaç, bitkisel yağlar, hacimli atıklar(mobilya ve eşyası vb) ve ömrünü tamamlamış lastik olmaz üzere 13 türde atık kabul ediliyor.

 

Dört noktada Mobil Merkez

Merkez Kapalı Pazaryeri önü, Çamdibi Kapalı Pazaryeri önü, Evka-4 Kapalı Pazaryeri önü ve Büyükpark’taki Nikah Salonu önünde ise kağıt, plastik, metal, cam, bitkisel yağların toplandığı Mobil Atık Getirme Merkezi bulunuyor. Çamdibi Kapalı Pazaryeri ve Nikah Salonu önündeki merkezler elektronik atıkların toplanması için de kullanılıyor. 

 


Cam ve pil atıkları

İlçede cam atıkların kumbaralar aracılığıyla toplanması işi de cadde ve sokaklara konulan cam kumbaralar aracılığı ile yürütülüyor. 2020 yılında en çok atık pil toplayan ilçe olan Bornova’da, atık pillerin ayrı toplanması amacıyla belediye tesislerine, eğitim kurumlarına, mahalle muhtarlarına, camilere, süpermarketlere, sağlık kuruluşlarına, alışveriş merkezlerine, korumalı sitelere atık pil toplama kutuları bırakılıyor ve toplanan atık piller ilgili ekipler tarafından bir program dahilinde düzenli olarak alınıyor. 

 

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×