Buca’da kültür turizmi zirvesi

Buca’da kültür turizmi zirvesi

Buca Kent Konseyi, kentin tarihi birikimini gün yüzüne çıkarmak için “Buca’nın Kültür Turizmi Olanakları” adlı panel gerçekleştirdi. Panelde kentin tarihi ve kültürel kimliği anlatılırken, kültür turizmi için planlama önerileri aktarıldı.

İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Buca’nın tarihi ve kültürel birikimini Buca Kent Konseyi, panelde masaya yatırdı.

Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde (BBKSM)  gerçekleştirilen “Buca'nın Kültür Turizmi Olanakları” adlı Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hümeyra Birol, Turizm ve Otel Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürhan Aktaş, Gazeteci Yazar Tayfur Göçmenoğlu ve Gazeteci Yazar Cem Unutmuş’un konuşmacı olduğu panel, Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Suatoğlu Balcılar moderatörlüğünde gerçekleşti.


ZENGİN TARİH MİRASI
Bizans İmparatorluğu’ndan Osmanlı İmparatorluğu’na, Antik Çağ’dan yakın tarihe, Levanten kültüründen köy enstitülerine kadar A’dan Z’ye Buca’nın tarihi ve kültürel  birikiminin masaya yatırıldığı panelde konuşmacılar, Buca’nın İzmir’in kent merkezinde yer alan  en önemli  kültürel merkezlerinden biri olduğunu ifade etti.

BUCA’DA KÜLTÜR TURİZMİ PLANLANMALI
Toplantıda Buca’nın mimari dokusunun doğru bir şekilde pazarlanarak turizme nasıl katkı yapacağı tartışıldı.  Turizmin en büyük malzemesi olan cazibeyi en doğru şekilde  gerçekleştirilebilmesi için  fikir alışverişi gerçekleştirildi.  Kültürel değerleri ve tarihi dokuyu koruyarak,  doğru ve planlı bir tanıtım çalışmasıyla Buca’nın bir kültür turizm merkezi olma fikri tartışıldı.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163