“Gazeteci Şairler” Bornova’daki söyleşide anlatıldı

“Gazeteci Şairler” Bornova’daki söyleşide anlatıldı

 

Gazeteci, şair Okan Yüksel, Bornova Belediyesi’nin düzenlediği söyleşi ve imza gününde okurlarıyla buluştu. Yüksel, Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte “Gazeteci Şairler” isimli kitabını okuyucular için imzaladı.

 

Bornova Belediyesi’nin düzenlediği söyleşi ve imza gününe Okan Yüksel’in “Gazeteci Şairler” antolojisine önsöz yazan Uğur Dündar, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın yanısıra sanat ve edebiyat dünyasından isimler de yer aldı.

 

Pek çok konuğun da söz alarak anılarını anlattığı söyleşinin moderatörlüğünü Gazeteci, Yazar ve Halkla İlişkiler Uzmanı Sancar Maruflu yaptı. Söyleşiye Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Kemal Baysak, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner ve çok sayıda gazeteci de izleyici olarak katıldı. Bornova Belediye Başkan Vekili Mustafa Akkaya Okan Yüksel ve Sancar Maruflu’ya birer çiçek takdim etti. Söyleşinin ardından Okan Yüksel, “Gazeteci Şairler” kitabını okuyucular için imzaladı.

 

50 yıllık fikir

 

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Araştırma İnceleme Dalı’nda birincilik ödülü alan “Gazeteci Şairler” kitabını hazırlama fikrinin 1960’lı yıllardan bu yana aklında olduğunu söyleyen Yüksel, “Ülkemizde şairlerin çoğu gazetecilik yaptı. Ben bunları ölümsüz kılabilir miyim diye 1960’lı yıllarda düşünmeye başlamıştım. Bu fikir çok genç yaşlarımda şuuraltımda yer etmişti” dedi. Kitabın matbaadan çıkış sürecinin bir hafta olduğunu ama arkasında 50 yıllık bir birikimin yattığını söyleyen Yüksel, “Çalışmama önsöz yazarak beni onurlandıran Uğur Dündar’a teşekkür ediyorum. Bir ‘palto tutan’ gazeteciler vardır bir de ‘kafa tutan’ gazeteciler. Biz kafa tutan gazetecileriz. Biz bu ülkeyi, bu toprağı, bu bayrağı, Mustafa Kemal Atatürk’ü sevdik” diye konuştu.

 

Mesleğimizin yüzakı

 

Gazeteci Şairler kitabına önsöz de yazan Gazeteci Uğur Dündar, “Dürüst, ilkeli, onurunu ve kalemini asla satmayan çok değerli bir arkadaşımızın imza günü için burada toplandık. Okan kardeşim, hem tanımış olmaktan çok büyük memnuniyet duyduğum, hem insan biriktirdiğimizi anlatan mesleğimizin yüzakı kalemlerden biri. Onun hayata asılışı, Türkiye’nin geleceği konusunda umudunu asla yitirmemesi bence genç kuşaklara örnek olacak çok değerli bir anıtsal yürüyüştür. Yürekten kutluyorum ve nice imza günleri diliyorum” dedi.

 

CHP İzmir Milletvekili Gazeteci Atila Sertel, “Okan Yüksel, ben 9 yaşındayken gazeteciliğe başlamış” diyerek, “Bu süreçte bütün yazdığı yazıların, köşe yazılarının yaptığı haberlerin altına düşünce birlikteliği anlamında imzamı atmak isterim. Ben Okan Abi’nin daha çok kitaplar çıkarmasını istiyorum” dedi.

 


İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray da “Biz Cumhuriyetimize, değerlerimize, bu ülkeye inanıyoruz. Bu ülkenin insanlarına güveniyoruz. İçinde bulunduğumuz mücadeleyi haklı olanlar kazanacak. Hiç kimse umudunu kaybetmesin. Bu umudu bize Okan bey gibiler veriyor. Gazetecilik hayatına başladığı günden bugüne kadar çizgisini hiç değiştirmedi. İyi ki Okan Yüksel gibi gazeteciler var” dedi.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163