banner183

Gaziemir Belediyesi’nde geri dönüşüm atağı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca çıkarılan Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında belediye personeline “Sıfır Atık” konusunda sunum gerçekleştiren Gaziemir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Derya Dizman Kayar, ilçede geri dönüşüm için atağa kalktıklarını, buna belediye binasından başladıklarını söyledi. Tüm personelin geri dönüşüm ile ilgili bilgilendirilmesinin ardından belediyenin ofislerindeki çöp kutularını kaldırdıklarını, sadece koridorlardaki geri dönüşüm kutularını kullanacaklarını belirten Kayar, “Akşamları belediyeden toplanan çöplere bakıyorum, büyük çoğunluğu kâğıt atığı. 1 ton atık kâğıdın geri dönüşümüyle 17 ağaç kesilmekten kurtuluyor. Uygulama ile belediyeden çıkan tüm atıkları kaynağında ayırabileceğiz” dedi.Sıfır atık kampanyası ile atıkları geri kazanarak ekonomiye katma değer sağlamanın amaçlandığını da vurgulayan Kayar, “Bu şekilde atıklar kaynağında ayrıştırılacak, doğal kaynaklar verimli kullanılacak, israf önlenecek ve atık miktarı azalacak. Yeni üretime kıyasla metal ve plastiklerin geri kazanımıyla yüzde 95 enerji tasarrufu sağlanıyor. Atık camlar cam ürünlere; plastik atıklar elyaf, dolgu malzemesi, otomobil parçası gibi birçok malzemeye, atık metaller de tekrar metal ürünlere dönüşebiliyor. Organik atıklardan da kompost elde edilerek toprak iyileştirici olarak kullanılabiliyor” diye konuştu.

Bitkisel atık yağ getirene deterjan
Atıkların tehlikeli ve tehlikesiz olarak ikiye ayrıldığını belirten Kayar, tehlikeli atıkların özellikle ev ve iş yerlerinden çıkan ürünlerin içinde yer aldığına dikkat çekti. Bitkisel atık yağların, yani kullanılmış kızartma yağlarının da tehlikeli atık olarak geçtiğine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Atık yağların yanında piller, televizyon ve monitörler, atık ilaçlar, kartuş ve tonerler gibi birçok ürün her gün ev ve ofislerimizden çıkıyor. Bunlar tehlikeli atık statüsünde yer alıyor. Bunların kaynağında ayrıştırılması çok önemli. Özellikle evlerden çıkan bitkisel atık yağları geri dönüşüme kazandırmalıyız. Bitkisel atık yağlar görünmeyen tehlike oluşturuyor. Bu atık yağların geri dönüşümünden biyodizel denilen, çevreyi petrol ve türevlerinden daha az kirleten bir akaryakıt elde ediliyor. Lavaboya dökülen yağlar altyapıya zarar veriyor. 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kullanılmaz hale getiriyor, altyapıda taşlaşarak kanalların kapanmasına neden oluyor. Bu nedenle ‘atık yağ’ deyip geçmeden bu yağların geri dönüşümü için bilinçlenmemiz gerekiyor. Yurttaşlarımız, evlerindeki atık yağları pet şişelerde biriktirerek 5 litre halinde belediyeye getirdiklerinde kendilerine bulaşık deterjanı armağan ediyoruz.”

Geri dönüşüm kutuları nerelerde var
Elektronik atık toplama noktası: Gazikent İlköğretim Okulu arkası, Kültürevi yanı.

Atık pil toplama noktaları: Belediye hizmet binaları, semt evleri, muhtarlıklar, marketler, sağlık ocakları, eczaneler ve okullar.

Bitkisel atık yağ toplama noktaları: Belediye hizmet binaları, semt evleri, muhtarlıklar ve talep eden okullar.

Ambalaj atık toplama noktaları: Gaziemir genelinde birçok cadde ve sokak içerisinde bulunan mavi kumbaralar. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163