İzmir’de Cumhuriyet kutlamaları coşkuyla sürüyor

98 yıldır aynı gurur ve heyecanla

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 98. yıl dönümü, İzmir'de törenlerle kutlandı. İzmir Valiliği'nde düzenlenen ilk törende, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tebrikleri kabul etti. Valilikte düzenlenen resmi törenin ardından Cumhuriyet Bayramı coşkusu Cumhuriyet Meydanı'na taşındı. İzmirlilerin ellerinde Türk bayrakları ile eşlik ettiği tören Vali Köşger, Orgeneral Sivri ve Başkan Soyer'in askeri araçla halkı selamlaması ile başladı. Tören, Bayraklı Halk Eğitim Merkezi Egem Derneği'nin Kafkas oyunları gösterisi ile devam etti. Körfez'de üzerinde Atatürk resimlerinin bulunduğu tekneler renkli görüntüler oluşturdu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Köşger, günün anlam ve önemini belirten bir konuşmayla yurttaşların Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

 

İzmir dünya kentleri arasındaki yerini pekiştirecek

Cumhuriyet'in ilanının 98. yıl dönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladıklarını söyleyen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bu haklı gurur, bizlere aynı zamanda büyüklüğümüze yaraşır biçimde, birlik ve dirliğimizi koruma; 98 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini ekleme, O’nu daha da yüceltecek atılımları hayata geçirme ortak sorumluluğunu da yüklemektedir” diye konuştu. Köşger, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, sanayici ve işadamları yani ilin tüm dinamikleri ile İzmir’in gelişme trendini sürekli kılacak önemli yatırım ve hizmetler yaptıklarını, devam etmekte olan büyük yatırım projelerinin devreye alınmasıyla İzmir'in önemli dünya kentleri arasındaki yerini daha da pekiştireceğini söyledi.

 

Geçit töreni duygulandırdı

Vali Köşger'in konuşmasının ardından şiirler okundu. Kutlama programının ardından yapılan geçit töreni duygulu anlar yaşattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi birimleri de projelerini tanıtan dövizlerle geçit töreninde yer aldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalar resmi geçit töreniyle son buldu.Törene; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ile eşi Şafak Sivri, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

 

Bayram coşkusu akşam da sürecek

İzmir'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam saatlerinden itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin programıyla zirveye ulaşacak. 20.15’de Cumhuriyet Meydanı’ndan yola çıkacak fener alayı Türk bayrağını da Gündoğdu Meydanı’na taşıyacak. Fener alayına canlı heykeller, karnaval grubu ve Kadın Ritim Topluluğu eşlik ederken, yürüyüş sonunda Türk bayrağını Zeybekler karşılayacak. Akşam 20.30’da ise Gündoğdu Meydanı’nda Sıla konseri var. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163