KARBEM’de LGS sevinci

Koronavirüs salgını nedeniyle yüzlerce öğrenci sınava online eğitimle hazırlandı

 

 

Karabağlar Belediyesi’nin önemli sosyal projelerinden Karabağlar Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi (KARBEM), ücretsiz eğitim verdiği öğrencileri koronavirüs salgını günlerinde de yalnız bırakmadı. Eğitimlerini online olarak evlerinden, rehberlik öğretmenlerinin gözetiminde sürdüren öğrenciler, geçen haftalarda LGS ve YKS’ye girdiler.

LGS sonuçlarının açıklanmasıyla, KARBEM öğrencilerinin başarı durumları da gözler önüne serildi. Buna göre öğrencilerden 5’i, 00.00 ile 00.99 yüzdelik dilim aralığında olduğu için Fen Lisesi tercih etme şansı yakaladı. 30 öğrenci, yüzde 01.00 ile 04.99 dilim aralığında olduğu için, Fen, Atatürk, Bornova ve İzmir Kız liselerini tercih edebilecek.

56 öğrenci, yüzde 05.00 ile 09.99 dilim aralığında olduğu için nitelikli bir Anadolu Lisesi tercihi yapabilecek. 58 öğrenci, yüzde 10.00 ile 14.99 dilim aralığında olduğu için nitelikli ilçe Anadolu Lisesi tercihinde bulunabilecek. 44 öğrenci, 15.00 ile 19.99 yüzdelik dilim aralığında olduğu için nitelikli ilçe Anadolu veya meslek lisesini tercih edebilecek. 126 öğrenci de yüzde 20.00 ve üstü yüzdelik diliminde yer aldı.

Öte yandan 1 öğrenci, 100 soruda 1 yanlış bir boş yapıp 0,08’lik dilime girmeyi ve 489 puan almayı başardı.

Türkiye geneli nitelikli okul kontenjanı yüzde 10 olmasına karşın, KARBEM öğrencilerinin yüzde 28.5’i nitelikli okula kayıt hakkı kazandı.

 


DAHA DA ANLAMLI

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, öğrencilerin bu yıl sınavlara, salgın nedeniyle çok zor koşullar ve psikolojik baskı altında hazırlandığını hatırlatarak, elde ettikleri başarının bu nedenle daha bir anlamlı olduğunu söyledi. Gerek LGS gerekse YKS’ye hazırlık dönemlerinde, tüm güçleriyle öğrencilerin yanında olmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Selvitopu, “Salgın ülkemizi tehdit eder etmez KARBEM’de online eğitime geçildi. Bir yandan çocuklarımızı sınavlara hazırlarken, morallerini de yüksek tutmak çok önemliydi. Bunun için öğretmenlerimiz yoğun çaba harcadı” dedi.

LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih döneminin başladığını belirten Başkan Selvitopu, “Ben tüm çocuklarımıza, başarılarının devamını diliyorum. Umarım aylardır döktükleri alın terinin karşılığını alırlar. Onların elde ettikleri her başarı,  önce ailelerini sonra da bizleri çok mutlu ediyor. Onları her koşulda desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

DANIŞMANLIK HİZMETİ DE VERİLECEK

KARBEM, ücretsiz eğitim olanağı sunduğu 8. Sınıf öğrencilerine, tercih döneminde danışmanlık hizmeti de verecek. Bu kapsamda 20-29 Temmuz 2020 tarihleri arasında öğrenciler randevu almak koşuluyla, KARBEM’in rehberlik hizmetinden yararlanabilecek. Öğrencilerin bunun için 0 232 414 78 06 numaralı telefonu aramaları yeterli olacak.

 
Anahtar Kelimeler
Karbem DeLgs Sevinci
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163