banner183

Karşıyaka Belediyesi’nden bir ilk daha: ‘Babalara farkındalık eğitimi’

Çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal becerilerin hızla geliştiği erken çocukluk döneminde kazanılan beceriler, çocuğun ailesine ve çevresine olan uyumunu kolaylaştırıyor. Bu dönemde anne ve babaların vereceği destek, çocuğun bu becerilerinin gelişmesinde büyük önem taşıyor. Çocuk gelişiminde ve bakımında sorumluluk üstlenen, çocukları ile karşılıklı ve yakın ilişki kuran, sevgisini gösteren, çocukla oyun oynayan, çocuğa güven vermekle özdeşleşen babalık modelinin ülkemizde yer etmesi için Türkiye’de Babalığı Anlamak Serisi’ni geliştiren AÇEV ile iş birliği içinde hazırlanan bu proje, Karşıyaka Belediyesi’nin sağlıklı ve mutlu nesiller oluşturma hedefini gerçekleştirmesinde büyük önem taşıyor.

 

TÜRKİYE’DE İLK

Proje kapsamında çalışacak uzman ekip, Türkiye’de erkeklik kavramı üzerinden babalığı ve babalık tiplerini, babaların ebeveynlik becerileri üzerindeki etkilerini ve çocuklarına ebeveynlik etme biçimlerini araştıracak. Araştırma ile eş zamanlı yürütülecek 0-3 yaş bebeği bulunan babalara yönelik farkındalık eğitimleri ise Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip.

 

ÇOCUK GELİŞİMİNİ DESTEKLEYİCİ EĞİTİMLER

Katılımcı ve yüz yüze eğitim tekniklerinin kullanıldığı bu programda; çocukların gelişimsel süreçlerini doğru yöntemlerle destekleyerek babalarda olumlu davranış değişikliği oluşturulması ve babaların çocukla sağlıklı iletişim kurmasının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca, babanın çocuk bakımındaki önemi ve sorumluluğunu anlaması, çocuk gelişimi konusunda bilgi edinmesi, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, babanın çocukla birlikte zaman geçirmesi, karşılıklı yakın ilişki içinde olması, aile içi her türlü şiddetin önlenmesi, çocuklarının okul süreçlerini takip etmesi ve destek vermesine yönelik tutum ve davranış değişikliği oluşturmak da projenin hedefleri arasında yer alıyor.

 

Projeye katılmak isteyen 0-3 yaş çocuğu olan babalar Karşıyaka Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün 0(232) 362 57 77 numaralı hattını arayarak başvuruda bulunabiliyor, bilgi alabiliyor. 

 

 

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163