Karşıyaka’nın güncel deprem raporu: 21 ağır, 38 orta hasarlı bina var

Karşıyaka Belediyesi tarafından, hasar tespit başvuruları ve inceleme sayıları ile rapor takip ve itiraz süreçlerine ilişkin, vatandaşları bilgilendirmek amacıyla yapılan açıklama şöyle:“Belediyemize şu ana kadar 4076 hasar tespit ihbarı yapılmış, 2366 binadan hasar tespit çalışması talep edilmiştir. 755 binanın hasar tespit çalışmasını yapan Belediyemiz teknik ekipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Ön değerlendirme Belediyemiz teknik ekiplerince yapılmaktadır. Kesin hasar tespit çalışması ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Binalarının durumuna ilişkin bilgi talep eden vatandaşlarımız, Bakanlığın hasar tespit tanımları çerçevesinde hazırladığı değerlendirme raporlarının sonuçlarını aşağıdaki şekilde takip edecektir.

  • Değerlendirme rapor sonuçları, muhtarlıklar ve / veya  kaymakamlıklarda 30 gün süreyle askıya çıkartılır.

  • İtiraz etmek isteyenler, askıya çıktığı andan itibaren 30 gün içinde AFAD İl Müdürlüğü ya da kaymakamlıklara dilekçe ile başvuruda bulunabilir.

  • İtiraz sonrası farklı bir teknik ekipçe yeniden incelemede bulunarak itiraz hasar tespiti yapılır.

 

HASAR TESPİT TANIMLARI

HASARSIZ: Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binalar.

AZ HASARLI: Binanın boyasında, sıvasında ve duvarlarında oluşan ince çatlakların olduğu binalar. Az hasarlı binalarda oturanlar evlerine girebilir.

ORTA HASARLI: Binanın duvarlarında yarıklar ile taşıyıcı elemanlarda ince çatlakların olduğu binalar. Yapı onarılmadan ya da güçlendirilmeden yapının kullanılmaması öneriliyor, ancak eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebiliyor.

AĞIR HASARLI: Binanın taşıyıcı elemanlarının büyük oranda kalıcı olarak yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalar.

ACİL YIKILACAK: Binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının / ayrılmaların olduğu binalar.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: ALO 181

Karşıyaka Belediyesi: 0232 399 40 00 Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×