banner183

Karşıyaka’nın sokakları çocuklar için renkleniyor

Kentsel Tasarım Müdürlüğü kontrolünde gerçekleştirilen çalışmanın ilk durağı Bahariye Mahallesi oldu. 28 Mayıs Dünya Oyun Günü’nde açılışı yapılan 1862 sokağın zemini, çocuklar için renklendirildi. Zemine 0 ile 7 yaş arasındaki çocukların eğlenirken öğrenebileceği oyunların çizimi yapıldı. Unutulmaya yüz tutan geleneksel oyunların da hatırlanması ve gelecek nesillere aktarılması için boyamalar yapıldı. Ayrıca bazı duvarlara da çocukların çizim yapması için kara tahtalar yerleştirildi.

 

ÇOCUK DOSTU KENT
Çalışmaların çocuk dostu kent olma yolunda ilerleyerek devam edeceğini belirten müdürlük yetkilileri şunları kaydetti: “Çocukların pandemi döneminde evde kalması, açık alana çıkamaması ve okullarına gidememesi eksiklik oluşturdu. Belediyemiz de bu konunun üzerinde durdu. Bu kapsamda Karşıyaka geneline ilişkin detaylı bir analiz gerçekleştirildi. Analizde çocukların oyuna erişiminin en az olduğu bölgeleri hedefledik. Çalışmalarımızı da Bahariye Mahallesi’nden başlattık. İlk sokağı, Dünya Oyun Günü’nde açmak bizim için de anlamlı oldu. Bu sokağı mahallemizin çocuklarına ve ailelerinin akitf kullanımına emanet ediyoruz.”

 

DEVAM EDECEK
Müdürlük yetkilileri oyun alanına ihtiyaç duyan çocuklar için sokak tasarlama çalışmalarının ilçe genelinde de devam edeceği bilgisini verdi. Bu kapsamda çalışmanın ikinci adresinin Örnekköy Mahallesi’nde olması planlanıyor.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163