Urla, Kadına Yönelik Şiddete
Törene; Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Özdemir, Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Belgin Hoşsu, Belediye Meclis Üyeleri,CHP Urla İlçe Başkanlığı yönetim kurulu üyeleri, PTT Urla Merkez Müdürü Mehmet Ali Fırat, sivil toplum örgütleri, kadın kolları ve üyeleri katıldı.

      
Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda ellerinde pankartlarla yer alan özgürlük ve devrim mücadelesinde kadın haklarını savunan kadınlar “ Kadına Şiddete Hayır” dedi.

Urla Belediye Başkanlığı, Türk Kadınlar Birliği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Belediye Başkanı Sibel Uyar günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla  Urla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene; Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz,Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Özdemir, Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Belgin Hoşsu, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Urla İlçe Başkanlığı yönetim kurulu üyeleri, PTT Urla Merkez Müdürü Mehmet Ali Fırat, sivil toplum örgütleri, kadın kolları ve üyelerikatıldı.

Toplumsal eşitliğin olmadığı bir ülkede yaşanıldığını söyleyen Başkan Uyar, kadınların toplumun biçtiği roller içinde sıkışıp kaldığını dile getirerek kadının pembe kundakta başlayan hayatı yalnızca anne ve ev hanımı olarak sınırlanması sorununu dile getirdi.

 İNSAN ODAKLI YÖNETİM ANLAYIŞI
 "Ben önce kadınım" diyerek konuşmasına devam eden Uyar; “Altyapı projelerinin yanı sıra, okul öncesi eğitim, gündüz yaşlı bakımı gibi kadınları istihdam edecek bir politika izlemenin önemini çok iyi biliyorum. Sosyal Belediyecilik anlayışı ile insan odaklı yerel yönetimi uyguluyorum.” dedi

Mor Ekonomi kapsamında, Yaşanabilir Kent’i kadın gözüyle kuracak projeler üretmek için elinden geldiğini yaptığını söyleyen Uyar, üreten kadını desteklemek ve ekonomik hayata kazandırmak adına Üretici Kadın Kooperatifi kurduklarını söyledi.

Kadınlara Yaşam Alanı oluşturmanın ne denli önemli olduğuna değinen Başkan, Yıldız Parkı’nı bundan sonra spor aletleri, kadın kahvesi ve çocuk parkı ile yalnızca kadınlara ait olarak hizmet vereceğinin altını çizdi.

 “GELİN, HEP BİRLİKTE ÖYLE BİR IŞIK YAKALIM Kİ, 
TÜM TÜRKİYE’Yİ, HATTA DÜNYAYI AYDINLATALIM”

Din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin kadına verdiği değeri tekrar tekrar dile getiren Başkan Uyar, Roman Mahallesi Projesi kapsamında gerçekleşen Meslek Edindirme programıyla kuaförlük kursunun hayat bulduğunu vurgulayarak, 13- 14 yaşlarındaki Roman kızların nişan yüzüklerini atıp, okumaya başlaması ve kuaförlük kursu sayesinde meslek edinmeye çalışmalarından dolayı gururlu ve umutlu olduğu anlattı.

TÜM-BEL-SEN ile yaptıkları sözleşmede belediye personeline verilen iyileştirme yardımının, aile içi şiddet durumu tespit edildiği takdirde, şiddet gören eşe verilmesi için madde eklettiklerinden bahseden Başkan Uyar; “Bunlar gibi daha birçok projemiz doğum sancısı içinde, hayata gelmeyi bekliyor. Her zaman söylediğim gibi hepimiz ayrı ayrı güçlü kadınlarımız. Fakat örgütlenirsek, daha güçlü oluruz. Gelin, hep birlikte buradan öyle bir ışık yakalım ki, zamanı geldiğinde tüm Türkiye’yi, hatta Dünyayı aydınlatsın.” diyerek sözlerine son verdi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×