Zülfü Livaneli film müzikleri ile açılış konseri

15 Haziran’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “Nosferatu”nun 100. Yılı nedeniyle, Goethe Enstitüsü katkılarıyla ‘Caz Eşliğinde Sessiz Film’ başlıklı bir gösteri düzenlenecek. Almanya’dan gelecek  sessiz filme eşlik edecek. 19 Haziran’daki Kapanış ve Ödül töreninde ise Nino Rota Ensemble film müziklerinden oluşan bir dinleti sunacak.
Festivalin Onur Ödülleri, bu yıl ünlü film müziği bestecileri Zybigniew Preisner ile besteci-yönetmen Zülfü Livaneli’ye veriliyor. Ustalara Saygı bölümünde Alexandre Desplat ve Carlos Saura filmleri yer alıyor. ‘Anılarına’ bölümünde Metin Bükey, Mikis Theodorakis ve Nino Rota’nın müziklerini yaptığı filmler gösterilecek. Emek Ödüllerinin sahipleri ise, sinema ve müzik yazarı Atilla Dorsay ile müzik ve ses tasarımı alanındaki çalışmaları ve arşivciliği ile tanınan Necip Sarıcı olacak.



Ulusal Yarışma Bölümünde 10 Film Yarışacak

Yarışan filmlerden:  
9.75 / Uluç Bayraktar, Beni Sevenler Listesi /Emre Erdoğdu, Ela ile Hilmi ve Ali /Ziya Demirel, Gölgeler İçinde /Erdem Tepegöz, Kerr /Tayfun Pirselimoğlu, Kumbara / Ferit Karol, Sardunya /Çağıl Bocut,  Sen Ben Lenin /Tufan Taştan, Zin ve Ali’nin Hikayesi /Mehmet Ali Konar,  Zuhal /Nazlı Elif Durlu.

Jüri Başkanı Erden Kıral!
Erden Kıral başkanlığında, Biket İlhan, Ebru Şeremetli,  Güldiyar Tanrıdağlı, İzzet Öz, Selen Uçer ve Selva Erdener’den oluşan Jüri, En İyi Film / Jüri Özel Ödülü / En İyi Kadın Oyuncu / En İyi Erkek Oyuncu/En İyi Özgün Müzik / En İyi Şarkı/En İyi Ses Tasarımı dallarında ‘Kristal Flamingo’ ödüllerini belirleyecek.  Festivalin Büyük Ödülü 100.000 TL yapımcı ile yönetmen arasında paylaştırılacak. Diğer dallarda ödül kazananlara da 10.000’er TL akçalı ödül verilecek.

Televizyon dizilerinde müzik
 kullanımı da, Serdar Kalafatoğlu (besteci), Alican Sekmeç (araştırmacı yazar), Burak Göral (sinema yazarı, senarist),  Elçin Yahşi (TV Eleştirmeni), Nezih Ünen (yönetmen, müzisyen), Özlem Özdemir (TV dizi dergisi yöneticisi) ve Tuğçe Madayanti Dizici (sinema-TV yazarı) tarafından değerlendirilerek, bu dallardaki ‘Kristal Flamingo’ sahipleri belirlenecek. Bu dallarda ödül kazananlara da 10.000’er TL akçalı ödül verilecek.
Festivalin Özel Gösterimler bölümünde, Cem Kaya’nın “Aşk, Mark ve Ölüm”, Andreas Dresen’in “Rabiye KurnazGeorge W. Bush’a Karşı, Pablo Larrain’in “Spencer”, Carla Simon’un “Alcarras“, Canan Gerede’nin “Aşk Ölümden Soğuktur”, Orhan M. Arıburnu, Sami Ayanoğlu, Cahide Sonku’nun “Beklenen Şarkı”, Nisan Dağ’ın “Bir Nefes Daha”,  Derviş Zaim’in “Flaşbellek” filmleri yer alıyor. ​​

‘100 Yıllık Efsane: Judy Garland’ bölümünde, yıldızınünlü filmleri “Oz Büyücüsü”, “Bir Yıldız Doğuyor” ile Rupert Gould’un “Judy” adlı filmi gösterilecek.
MUBI desteği gerçekleştirilecek ve filmlerde özgün müziğin önemini vurgulayanbölümde ise şu filmler yer alıyor: “Azor” / Andreas Fontana, “Benedetta” / Paul Verhoeven, “Büyük  Özgürlük” / Sebastian Meis, “Cryptozoo” / Dash Shaw, “Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?” /  Aleksandre Koberidze, “Kuzu” / Valdimar Johannsson, “Küçük Anne” / Céline Sciamma, “Lingui” / Mahamat Saleh Haroun, “Ter” / Magnus von Horn, “Titane” / Julia Ducournau.

Hayat Bir Şarkıdır başlıklı bölümde, “Annette” / Leos Carax, “Casablanca Beats” / Nabil Ayouch, “Django Melodies / Etienne Comar, “Felicité” / Alain Gomis, “Hayatımın Şarkısı” (LaFamille Belier) / Eric Lartigau, “İdol" / Hany Abu-Assad, “İsimlerin Şarkısı” / François Girard, “Keman / Francisco Vargas, “Mogul Mowgli” / Bassam Tariq, “Müzik” / Sia, “Piyano” / Jane Campion, “Radio Dreams” / Babak Jalali, “Son Konser” / Yaron Zilberman, “Stardust – David Before Bowie” / Gabriel Range,

Müziğin Yıldızları bölümünde, “Bohemian Rhapsody” / Bryan Singer, “Imagine: John Lennon” / Andrew Solt, “Kaldırım Serçesi” / Olivier Dahan, “Rocketman” / Dexter Fletcher , “Zappa” / Alex Winter filmleri yer alıyor.

Müzikaller Ölümsüzdür bölümünde, Robert Wise, Jerome Robbins’in yönettiği “Batı Yakasının Hikayesi “nin ilk versiyonu ile Steven Spielberg’in yeni versiyonunun yanı sıra, Milos Forman’ın “Hair”, Tom Hooper’ın “Cats”, Martin Scorsese’in “New York New York”, Victor Fleming’in “Oz Büyücüsü”, Robert Wise, Jerome Robbins’in “Yağmur Altında” (Singin’ in the Rain) gibi ünlü filmleri gösterilecek.

Festivalin Öyleyse Dans! bölümünde Ebru Şeremetli’nin yaptığı “An Kalır” belgeseli ile dans dünyasının ünlü yıldızlarının öykülerini konu alan kurmaca yapımlar,

Sesler ve Renkler 
bölümünde ise çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz canlandırma filmleri var: Mamoru Hosoda’nın “Belle”, Garth Jennings’in  “Sing”, Lee Unkrich, Adrian Molina’nın “Coco” gibi klasikler ve son Oscar’larda yarışan iki başyapıt yer alıyor: “Encanto: Sihirli Dünya” ile “Soul”.  

Müziğin İzinde
 bölümünde bizden ve komşu ülkelerden belgeseller var: ‘EDE’ Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm, Kapıyı Açık Bırak, Maffy’s Jazz, Unkapanı: Bitmeyen Masal, Ada Sahillerinde 200 Yıl, Bu Şarkı Kimin, Bir Şarkının İzinde,  Lav Eli, Kardeş Türküler ve Zülfü Livaneli.

Kısaca Müzik bölümünde ise Paris Operası tarafından yaptırılan 10 Kısa Film gösterilecek. Kimi kurmaca, kimi belgesel, kimi de canlandırma… Özetle, müziğin hangi türünden hoşlanıyorsanız hoşlanın, bu festival tam size göre…

Mekanlar: Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi , Ege Park-Cinema Pink, Fransız Kültür Merkezi,  İzmir Sanat, Karaca Sinema, Konak Sineması - Nazım Hikmet K.M, Kadifekale Gemisi Açıkhava Sineması – Göztepe, Kültürpark Açıkhava.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163