Bu Makale
195 Tekil
Görüntülendi.
11 MAYIS 'SANCAK BOŞNAK MİLLİ BAYRAĞI GÜNÜ' KUTLU OLSUN

11 MAYIS 'SANCAK BOŞNAK MİLLİ BAYRAĞI GÜNÜ' KUTLU OLSUN

 

“Benim anne ve baba tarafım da Sancak’tan Türkiye'ye göç etmiş” diyerek, başlıyorum bugünkü yazıma.

 

Boşnak’ların kim olduklarını bilmeyenler varsa eminim ki oturduğu mahallede birçok Boşnak aile oturuyordur etrafına bakarsa görecektir.

 

Bana göre Türkiye'de ve Avrupa'nın değişik yerlerinde yaşayan Boşnaklar, gururla ve memnuniyetle tüm dünyaya Boşnak olduğunu haykırmalı diye düşünüyorum. Balkan coğrafyasının en eski topluluğu Boşnak’lardır bu unutulmamalı!

Sancak Bayrağı

 

Sancak Bölgesi’ndeki Novi Pazar kentinde, ülkedeki Boşnak’ların en önemli milli bayramı, 'Sancak Boşnak Milli Bayrağı Günü'

 

Sancak Bölgesi ikiye bölündü ve yarısı Sırbistan, yarısı Karadağ topraklarında kaldı.

 

Sırbistan Sancak Bölgesi kentleri;

Priboj, Nova Varoş, Prijepolje, Sjenica, Novi Pazar, Tutin

 

Karadağ Sancak Bölgesi kentleri;

Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Rozaje, Andrijevica, Plav

 

Ortaçağ'da Bosna topraklarında, Bosna halkıyla ilgili belgelerde Sırp, Hırvat ve Karadağlı isimleri hiç geçmiyor.  Avrupa'daki küçük bir millet ancak bu topraklardaki köklü bir millettir, geçmişi olan bir millettir bunu inkar etmek kendini inkar etmektir.

 

'Sancak Boşnak Milli Bayrağı Günü'nün Boşnak halkının uzun yıllar verdiği insan hakları, milli, bireysel ve kolektif  haklar mücadelesinin sembolüdür. Boşnak milli bayrağının, Boşnak’ların yaşadığı şehirlerdeki devlet kurumlarında dalgalanmasından herkesin gurur duyması gerektiğini düşünüyorum.

 

Sancak Bölgesi’nde yaşayan Boşnak’ların en önemli milli bayramı olan 'Sancak Boşnak Milli Bayrağı Günü', 11 Mayıs 1991 tarihinde, eski adı Sancak Müslüman Ulusal Konseyi olan Sancak Boşnak Milli Konseyi'nin Novi Pazar'da kurulması dolayısıyla kutlanıyor.

Sancaklı Boşnak’ların, radikalizm ve teröre karşı mücadelede başarılı olduklarını belirten BNV Başkanı Sulejman Ugljanin,  “2. Dünya Savaşı sırasında, Sırplar ve Karadağlılarla faşizme karşı ayaklanan ilk milletler arasında yer aldı. Aşırıcılık ile terörün hiçbir inanç ve dinle ilgisi olmadığını, Sancaklı Boşnak’ların dinin araç olarak kullanıldığı her türlü tehdide karşı mücadele edeceklerdir” dedi.

 

Bizler Boşnak’ları onurlu bir millet olduğunu, haksızlığa karşı her zaman direndiğini biliyoruz. Sancak Bölgesi Osmanlı hâkimiyetinde olduğu dönemlerde de çok önemli ticaret ve geçiş yeriydi. Boşnak araştırmacı yazar H.Yıldırım Ağanoğlu yazdığı son kitabı 'Bosna-İstanbul yolunda bir sancak şehri Priyepolye' de bunu çok iyi ve açık seçik anlatıyor.

 

 

Son sayıma göre 2011; Sancak'ta;

 

Boşnaklar: 213.086 kişi (toplam nüfusun %54,54'ü)

Sırplar: 132.335 kişi (toplam nüfusun %33,86'sı)

Karadağlılar: 28.250 kişi (toplam nüfusun %7,23ü)

2011 Nüfus Sayımına göre Yeni Pazar'ın nüfusu Toplam: 100.410'dır. Etnik gruplar ise şöyledir:

Boşnaklar: 81.545 kişi (%81,21)

Sırplar 16.234 (%16,17)

Karadağlılar: 109 (%0,13)

 

Tekrar 11 Mayıs 'Sancak Boşnak Milli Bayrağı Günü' Kutlu Olsun diyorum.

 

Sağlıcakla Kalın

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×