Bu Makale
374 Tekil
Görüntülendi.
ATATÜRK'ÜN SOY KÜTÜĞÜ VE ATATÜRK'ÜN AİLESİ KİTAPLARI

ATATÜRK'ÜN SOY KÜTÜĞÜ VE ATATÜRK'ÜN AİLESİ KİTAPLARI

 

Yazar Mehmet Ali ÖZ, yıllarca uğraşarak Osmanlı Arşivlerindeki belgeleri araştırarak Türk Ulusu'na çok önemli bir eser kazandıran , Yurtsever, İnançlı bir Atatürkçü. Bugüne kadar Ulu Önderimiz hakkında yapılan en önemli soy kütüğü araştırması. Haber Türk televizyonunda yayınlanan

"Tarihin arka odası " izlencesi ile hepimizin tanıdığı tarihçi Murat Bardakçı bu kitabı övgüyle tanıttı

.Murat Bardakçı canlı yayında , çok önemli bir durum tespiti yaparak; Mehmet Ali ÖZ'ün bu kitabı benim diyen profesörlerin araştırma ve yazıları arasında , en önemlisidir dedi.

 


Bu önemli çalışmayı başaran ve bu kitabı yazan ;Mehmet Ali ÖZ kimdir ?

Yazar Mehmet Ali Öz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Soy Kütüğü ; kitabında yaşam öyküsünü şöyle yazmış.

"Ana adı Didar, Baba adı Bayram. 1960 Gürün doğumlu. Ortaokulu Gürün'de , Liseyi Sivas'ta okudu. Eskişehir Üniversitesi 4 yıllık İş İdaresi Bölümünü bitirdi. Diyanet İşleri Başkanlığında ve Sağlık Bakanlığında devlet memuru olarak görev yaptı. Özel ders aldı. Çeşitli kurslara katıldı. Bir süre gazetecilikle uğraştı. Baz gazete ve dergilerde genel yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Değişik gazete ve dergilerde makale ve yazıları yayınlandı. Sivas valisi Hasan Canpolat tarafından 2003 - 2004 yılları arasında Sivas Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi sorumlusu olarak görevlendirildi. Sivas ili tarihi ve kültürel coğrafyasıyla ilgili olarak neler yapılabileceği konusunda 1000 sayfalık bir proje hazırlayarak Sivas Valiliği'ne sundu. 2005 yılında Sağlık Bakanlığından emekli olduktan sonra da Osmanlı Arşivindeki araştırmalarına devam etti. Osmanlı Arşivinde yaptığı araştırmaların bir kısmını kitap haline getiren Mehmet Ali ÖZ, 1970 li yıllarda başladığı tarih ve folklor araştırmaları ve Osmanlı Arşivinde yapmış olduğu araştırmalarına devam etmekte, kitap çalışmalarını sürdürmektedir.

Atatürk'ün Ailesi ile ilgili ikinci kitabı da yayınlanan yazarımız Mehmet Ali Öz'ün bu başarısı basınımızda hak ettiği yeri alması dileğimdir. Atatürk ve Ailesi konusunda başvuracağımız geniş bir bilgi ile donanmış bu kitabını okullarımızda yardımcı ders kitabı olarak okutabilsek keşke.

Milli Eğitim Bakanlığı; gelecek kuşaklara Atatürk ve Ailesinin anlatıldığı ve bilgilerinin toplandığı bu kitaptan haberdar olmalı. Okullarımızda okutulmaması bence büyük kayıp olur. Umarım bu sesimiz duyulur. 

Mehmet Ali ÖZ'ün yayımlanan kitapları

Bütün Yönleriyle Gürün İlçesi, İslam Tarihinden önce Darende Tarihinden Kesitler, Bütün Yönleriyle Ulaş İlçesi, Gürünlü Şair Kadir Gürsoy, Hayatı ve Şiirleri, Gürünlü Şairler ve son zamanların en önemli kitaplarından biri olan son kitabı;

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Soy Kütüğü ( Osmanlı Arşivi Belgelerine Göre).

Yayımlanacak Kitapları ;

Aşık Veysel'in Soy Kütüğü, " Yaşamı ve Birlik Anlayışı ", Osmanlı Arşiv Belgelerine göre Pir Sultan Abdal, Sivas İli Tarihi Mezar Taşları- Kitabeleri, Sivas'ta Bir Şehzade Beyazıt ve Oğulları, Müslümanların Göz Evliyası Aziz Vlas.

*****

Tarihin Arka Odası izlencesinde tanıdığım, Mehmet Ali ÖZ gibi değerli bir araştırmacı ve Türk yazarının geçmişimizin gerçek belgelerini gelecek kuşaklara tanıtması açısından , bu önemli eser adına gururluyum. Osmanlı Arşiv Belgelerinden yola çıkılarak hazırlan bu son kitabın , çocuklarımıza, torunlarımıza , eş dost ve yakınlarımıza verebileceğimiz en önemli armağanlardan biri. Kitabı okudukça , yapılan araştırmanın ve belgelerin açıklanmasından, Atatürk Ve Soy Kütüğü hakkında ulu orta konuşanları susturacak özellikte belgelerle yazılmış olduğunu açıkça görüyorsunuz. Gerçekler ortaya çıktıkça , Atatürk ve ailesi hakkında düşmanca tavır sergileyenler bu kitabı okumalıdırlar. Bu nankörlüklerinden utanacaklarından adım gibi eminim.

*****

Yazar Mehmet Ali ÖZ " Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Soy Kütüğü " kitabının 4. sayfasında şunları yazmış.

" Bu çalışma Ulusal Önderin anne ve baba tarafı soyu ile ilgili bu kitap, Atatürk'ün ailesine ait Osmanlı Arşivinde bulunan Tapu Tahrir Defterleri, Nüfus Defterleri , Temettuat Defterleri gibi birinci derecedeki kaynaklar ve diğer belgelerden oluşmaktadır. Bu yönüyle çalışmamız Mustafa Kemal ATATÜRK'ün soyu hakkında bilinmeyen pek çok hususun bilinmesini sağlayacak , bu konudaki eksikliği giderecek bir kitap özelliğini taşımaktadır. Bir Türk yazar olarak ulusal görevimi yerine getirdiğime inanıyorum " diyor ve yazı şöyle devam ediyor.

" Atatürk , emperyalist güçlere karşı bir milletin nasıl kurtuluş mücadelesi verilebileceğini, her bir yurt köşesi işgal edilmiş bir vatanın nasıl kurtulabileceğini , çağdaş ve demokratik bir devletin nasıl kurulabileceğini dünyaya göstermiştir. Böyle bir milli kahramana sahip olmanın gururunu milletçe yaşamalı, O'nun emanetlerine hep birlikte sahip çıkmalı, Türkiye Cumhuriyetini canımız pahasına da olsa korumalıyız... Bu duygu ve düşüncelerle Kurtuluş Savaşı önderimiz, Cumhuriyetimiz'in kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız ve ilk Meclis Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü , O'nun silah arkadaşlarını ve onların şahsında bu aziz milletin milyonlarca şehit ve gazilerini rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, bu çalışmayı aziz ruhlarına ithaf ediyorum.

" Ne Mutlu Türküm Diyene !.."

Mehmet Ali ÖZ- Sivas 2014

*****

Kitabın 17. sayfasında şunlar yazılı.

Kızıloğuz Türk'lerinin Balkanlarda İskanı.

" Zorunlu göçlerin Selçuklular döneminde olduğu gibi Osmanlı döneminde de sürdüğünü ve zorunlu iskana tabi tutulan birçok Danişmentli Türkmeninin Balkanlara yerleştirilmiş oldukları biliniyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün soyunun da bağlı bulunduğu Kızıloğuzlar, zorunlu göçlerle belirli bölgelerde iskana zorlanmışlardır."

Sayfa 20 de ; devamla ,

" Kızıl Oğuz Türkmenlerinin büyük bir bölümü , Fatih Sultan Mehmet zamanında , Evrenos- Oğlu Ali Bey komutasında Rumeli'de fethedilen Selanik, Manastır ve Yanya illerine yerleştirildiler.

 

 

*****

Soluk soluğa ve ilgiyle okunacak bir Soy Kütüğü kitabında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve atalarının geçmişini öğrendikçe , içimdeki Atatürk sevgisiyle, ve ulusal gururum ile bir kez daha onur duydum.

Yazar Mehmet Ali ÖZ'e buradan Balıkesir24saat aracılığı ile , köşemden sesleneyim. Bu muhteşem başarınızı kutlarım. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Kaz Dağlarının eteğinden Edremit'ten Mustafa Kemal'in Askerine bin selam olsun.

Yazacağınız diğer eserlerinizde buluşmak umuduyla. Başarılarınız daim olsun.

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×