Bu Makale
88 Tekil
Görüntülendi.
"BOSNA, TARİHTE HİÇBİR ZAMAN HIRVAT VE SIRP TOPRAĞI OLMAMIŞTIR"Savaşla Bosna Hersek'i parçalayıp bölemeyeler, şimdi Avrupa Birliği üzerinden sözde barış ile parçalayıp bölmek istiyorlar. Tezleri; Bosna Hersek Sırp ve Hırvat toprağı imiş. Oysa Tarih ve tarihçiler öyle demiyor. İlk defa Orta Çağ Bosna'sı hakkında bilimsel bir kitap yazan Hırvat Tarihçi Nada Klaiç belgelerle diyor ki;

 "BOSNA DEVLETİ, KENDİ KOMŞU DEVLETLERİ ARASINDA EN ESKİ DEVLETTİR"

Bosna Hersek'te Bosnalılara binlerce yıl Bosna Hersek'te yaşıyorlarken 3. ve 4. asırdaki kavimler göçe sırasında Hırvatlar, kuzeydoğu İran'dan çıkıp önce bugünkü Ukrayna topraklarına göç ettiler. Orada Slavlara komşu olarak 7. adra kadar yaşadılar. Daha sonra Avar ve Alanlar ile birlikte Batı Balkanlara gelip bugünkü Macaristan'ın güneyine, Bosna Hersek ile kuzey İtalya ve Avusturya arasında yerleştiler. Avar Türklerinin hakimiyeti bittikten sonra 822 yılında bir beylik ve daha sonra bu beyliği krallığı dönüştürdüler ama 1102 yılında Macar Krallığı tarafından işgal edilerek Hırvat devleti tarihten silindi. 1939 yılında Alman Naziler tarafından kukla bir devlet olarak Hırvatistan Milli Devleti (NHD) kuruldu. 1945'te bu devlet Partizanlar tarafından yıkılarak Hırvatistan Komünist Yugoslavya Federal devleti içinde 6 federal devletten biri olarak federal bir devlet olarak kaldı. 1991 YILINDA Yugoslavya'nın dağılmadı ile bugünkü Bağımsız Hırvatistan devleti kurulmuş oldu.

Sırplar ise Hırvatlar gibi 7. asırda Batı Balkanlara gelerek bugünkü Bosna Hersek'in kuzeydoğusu, Bulgaristan ve Romanya'nın batısı ve Makedonya ile Kosova'nın kuzeyindeki bölgeye Bizanslılar tarafından Servler adı ile yerleştiriliyor ve bu topraklara Servia adı veriliyor. Bu topraklarda oluşan siyasal yönetim boşluklarından dolayı Raşka adlı bir beylik kuruluyor ve daha sonra Mekânı ailesi hanedanlığı olan ve Bizans İmparatorluğuna bağlı olarak bir devlet oluşturuluyor. 1389 Kosova savaşından sonra Osmanlı Türk Devletine bağlı bir despotluk olarak varlığını sürdürüyor ve 1456 yılında bubdesporluk ta yıkılarak Servia toprakları Osmanlı Türk Devleti topraklarına bağlanıyor.

1830 yılında Sırbistan prensliği adı altında Osmanlı Türk Devleti içinde özerk bir bölge oluyor ve 1878 yılında Bağımsızlığına kavuşarak Sırbistan Krallığı adında bir devlet kuruluyor.

1818 yılı da bu devlet, içinde Bosna Hersek ve Sancak topraklarının da olduğu yeni kurulan Sloven-Hırvat-Sırp (SHS) Krallığı içinde yer alarak tarihten siliniyor. 1929 yılında Sırpların yaptığı bir darbe sonrası SHS krallığı Yugoslavya Krallığına dönüşüyor bu devlette 1945 yılında kurulan Komünist Yugoslavya tarafından yıkılıp Sırbistan yeni kurulan Federal devlet içinde 6 federal devletten biri olarak tarihteki yerini alıyor.

1991'de Slovenler, Hırvatlar ile birlikte Sırplar Yugoslavya'yı dağıttıktan sonra Karadağ ile birlikte Sırbistan-Karadağ ortak devleti kuruluyor bu devlet te 2006 yılında Karadağ'ın bağımsızlığını ikan etmesi sonucu günümüzdeki Sırbistan devleti, içinde Voyvodina özerk bölge ve Sancak ta özel statülü bir bölge olarak kurulmuş oluyor.

Oysa Bosna 822 yılında beylik olarak kuruluyor ve 1377 yılında Bosna Karşılık devletine dönüştükten sonra 1463'te yıkılıyor. 822-1463 yılları arasında devlet olarak sürekliliğini koruyor. 1463-1878 yılları arasında Osmanlı Türk İmparatorluğunun bir eyaleti olarak varlığını sürdürdükten sonra 1877-1818 yılları arası Avusturya-Macaristan İmparatorluğu idaresi altında kalıyor ve 1818-1945 yılları arasında da SHS ve Yugoslavya Krallığı içine alınıyor. 1945 yılından sonra kurulan Komünist Federal Yugoslavya içinde 6 federal devletten biri oluyor ve 1992 yılında Bosna Hersek Cumhuriyeti adı ile bağımsız bir devlet olarak 1463'teki sınırları içinde yeniden tarih sahnesine çıkıyor.

1995'yılında yapılan Dayton anlaşması sonucu Bosna Hersek Cumhuriyeti devletine batılılar tarafından son veriliyor ve yerine bir kör düğüm olan Bosna Hersek İkili Federal Devleti kuruluyor.

Bu özetlenmiş tarihi gerçeklere göre Bosna Hersek toprakları hiçbir zaman ne Sırbistan ne de Hırvatistan toprağı olmuştur.

Bütün bunları biz söylemiyoruz başta tarihçi Nada Klaiç olmak üzere tüm bilim insanı tarihçiler ve Bosna Hersek ile Sancak topraklarında bulunan 70.000 Orta Çağ Boşnak mezarları Steçaklar söylüyor. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×