Bu Makale
186 Tekil
Görüntülendi.
BU YAZIYI, TÜRKİYE'DEKİ TÜM BOSNA SANCAK KURULUŞLARIN BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ LÜTFEN OKUSUNLAR ...

BU YAZIYI, TÜRKİYE'DEKİ TÜM BOSNA SANCAK KURULUŞLARIN BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ LÜTFEN OKUSUNLAR ...

 

Saraybosna Devlet Üniversitesi Rektörü, Sancak doğumlu Prof. Dr. Rıfat Şkriyely:


 


"BOŞNAKLAR KENDİ KİMLİKLERİNİ GELECEK NESİLLERİ ADINA KORUMALILAR"

 

Nüfus sayımları en önemli prosedürlerden biridir ve her ülke için demografik, siyasi, ekonomik ve hatta uluslararası ilişkiler açısından çok önemlidir.

 

Millet olarak Boşnaklar söz konusu olduğunda, son 100 ya da 150 yıldır Balkanlar'da çeşitli zorluklarla karşılaşmışlar, ancak bütün bu zulümler (götürülme, katliam ve soykırımlar) yaşanıp atlatıldıktan sonra, artık ne istedikleri konusunda tamamen net bir yönelime sahip olmalılar. Geleneklerinin, dinlerinin ve kültürlerinin gelecek nesiller için korunması çok önemlidir.

 

Balkan bölgesinin çeşitli çalkantılarla karşı karşıya olduğu bir dönemde, bölge ülkelerindeki nüfus sayımı, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve hatta yakın zamanda Bosna Hersek'te tamamlanmış olsa da, Boşnakların kimliklerini, yaşadıkları ülke ne olursa olsun, birbirleriyle bağlantı kurmaları, ortak projeler gerçekleştirmeleri gereken bir millet olarak teyit etmesi açısından önemlidir.

 

Uzun vadede, yaşadıkları ülkelerdeki diğer milletler ve vatandaşlarla bağlantı kurmak, herkesin yararına çalışmak, böylece kimliklerini korumak ve bu bakımdan Boşnakların bir millet olduklarını, dillerinin Boşnakça olduğunu bilmeleri çok önemlidir.

 

Dinlerinin İslam olduğunu ve yaşadıkları ülkelerdeki diğer vatandaşlar ve halklarla bir arada var olmaları, bu alanın dünyaya ve dolayısıyla kimliklerine kaliteli bir şekilde sunulmasına ciddi katkı sağlayabilirler.

 

Bu ilişkinin alternatifi ancak kendi kimliklerinin yitirilmesi olabilir, bu da Boşnaklık uğruna ve şimdi Boşnak kimliği dediğimiz şey için geçmişte (tarih boyunca) hayatını veren ve farklı mağdurları olan nesillerin ihaneti olacaktır.

 

Boşnaklar, bugün yaşayanlar için olduğu kadar, gelecek nesillerin iyiliği için de artık kendilerine ihanet etmemelidir.

 

YAZININ BOŞNAKÇASI

 

BOŠNJACI MORAJU SAČUVATI SVOJ IDENTITET ZBOG GENERACIJA KOJE DOLAZE - rektor UNSA, prof. dr Rifat Škrijelj

 

Popis stanovništva je jedan od značajnijih postupaka i on je sa demografskog, političkog, ekonomskog pa i međunarodnog stanovišta vrlo važan u svakom narodu pa i u svakoj državi.

Kada su u pitanju Bošnjaci kao narod, zadnjih 100 ili 150 godina, bili su suočeni sa različitim izazovima na prostorima Balkana ali nakon što su se održali u ovom trenutku, trebali bi mati potpuno jasnu orjentaciju šta žele i u tom pogledu vrlo je važno da svoje tradicionalne, vjerske i kulturološke običaje sačuvaju za generacije koje dolaze.

U trenucima kada se region Balkana suočava sa različitim previranjima, popis stanovništva u zemljama regije: Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori pa i nedavno završeni u BiH, važan je sa stanovišta potvrđivanja identiteta Bošnjaka kao naroda, koji se moraju, bez obzira u kojoj državi žive, međusobno povezivati, dugoročno ostvarivati zajedničke projekte, povezivati se i u suživotu sa drugim narodima i građanima u zemljama u kojima žive, raditi za dobrobit svih, na taj način će čuvati svoj identitet i u tom pogledu jako je važno da bošnjaci znaju da su narod, da je njihov jezik bosanski jezik, da je njihova vjera islam i da kao takvi u suživotu sa drugim građanima i narodima na prostoru zemalja u kojima žive mogu davati ozbiljan doprinos u kvalitetnom predstavljanju ovog područja svijetu a time i svog identiteta.

Alternativa ovakvom odnosu, može biti samo gubitak vlastitog identiteta što bi bila izdaja generacija koje su za bošnjaštvo i za ono što danas zovemo identit Bošnjaka, u prošlosti, historiji, davali svoje živote i bili žrtve različitih režima, tu izdaju Bošnjaci ne bi trebali više sebi da dozvole, koliko radi danas živih, toliko radi generacija koje dolaze.

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×