Bu Makale
427 Tekil
Görüntülendi.
Bulgaristan Seçimleri ve Miladiç...
banner183

Bulgaristan Seçimleri ve Miladiç...

 

Bilindiği üzere 1989 yılındaki zorunlu göç sonrası ülkemize Bulgaristan'dan çok sayıda soydaşımız geldi. Zamanla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldular.Ancak doğup büyüdükleri topraklarla olan ilişkileri hiç kesilmedi , asimilasyon sonrası Bulgaristan'daki rejim değişikliği ile bağlarını daha da güçlendirdiler. Tamamına yakını kanunlardan faydalanarak çifte vatandaşlık haklarını kullanmaya başladı.

Bildiğiniz otuz kusur yıllık geçmişi size biraz da olsa anımsatmak istedim.

 

Bulgaristan, soydaşlarımızın Balkanlar da en yoğun yaşadığı ülke.Bu sebeple gerek Bulgaristan'da yaşasın gerekse çifte vatandaşlık hakkı bulunan soydaşlarımızın oy kullanmaları büyük bir önem arz etmektedir.Nisan ayında yapılan erken genel seçim güçlü bir hükümet kurulmasına imkan tanımadı.

Ülkemizde çifte vatandaş olup oy kullanan kişi sayısı otuzbin bile değildi.Rakamların düşük olmasında pandemininde mutlaka olumsuz etkileri olmuştur.Ancak bu günlerde vaka sayıları azalmışken oy kullanan sayısının artması en büyük temennimiz.

 

11 Temmuzda yapılacak erken  genel secimler öncesi Türkiye'de oy kullanmak isteyenlerin Bulgaristan seçim kanunlarına göre 15 Haziran tarihine kadar internet üzerinden bir dilekce doldurmaları gerekmektedir.

 

Konuyla ilgili İzmir'de Balkan Göçmenleri Derneği (Bal-Göç) her daim sahada yaptığı çalışmaları sürdürmeye devam ederken İzmir'de Buca,Bornova, Gaziemir ve Menderes Belediyeleri Bulgarca bilen personelleri ile zorluk yaşayan vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışmaktalar.

 

CHP'de kurulan Balkan Masasının yaptığı çalışmaların bir yansıması olarak gercekleştirilen bu model çalışma ülkemizin tamamında Bulgaristan Göçmenleri vatandaşlarının yaşadığı tüm illerimizde aynı şekilde CHP'li yerel yönetimler tarafından devam ettirilmekte.

 

Balkanlardaki  soydaşlarımızın sorunlarının takibi konusunda gerekli duyarlılığın sağlanması konusunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve ekibinin calışmaları çok yakında benzer konularda da ses getirmeye devam edeceğe benziyor.

 

Rumeli ve Balkan Türklerinin kendi meselelerine sahip çıkmaları konusunda bu ve benzeri calışmalar önem arzetmekte.Eğitim,temsiliyet, istihdam ve AB parlamentosu milletvekilliği konusundaki ilişkilerin geliştirilmesi gibi konularda soydaşlarımızın sıkıntı yaşadığı tüm sorunlarının çözümü bu genel secimlerden geçiyor desek yeridir.15 Haziran tarihine kadar yapılacak başvurular ülkemizde oy kullanacak vatandaşlarımıza da büyük kolaylık sağlayacak ve oy kullanılacak sandık sayısının da artmasına imkan sağlayacak.

 

Balkanlardaki soydaşlarımızın yasadığı sorunlar her ne şekilde olursa olsun yer,zaman ve mekan değişse de hep karşımıza çıkmakta ve acıların yaşanmasına sebep olmaktadır.İşte bu yaşanan acıların unutulmaması ve tekrarlanmasına imkan vermemek adına bu demokratik imkanlardan maksimum düzeyde faydalanmalıyız.

 

1984 ile 1989 yılları arasında Bulgaristan'da yaşanan asimilasyon sürecindeki olaylar yakın zamanın olayları olarak hafızalarımızda canlılığını korumakta.

 

Bulgaristan Türklerinin bu seçimlerde organize hareket ederek daha güçlü ve söz sahibi olması en büyük temennimiz.Herşey Rumeli Balkan Türklüğü için…

 

Ratko Miladiç....

Bosna Savaşında Sırp güçlerinin komutanı Sırp Kasabı olarak bilinen Ratko Miladiç hayatının sonuna kadar hapiste kalacak.Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından ömür boyu hapisle cezalandırılması uygun bulunan Sırp Kasabı'nın yaptığı temyiz başvurusunda değişen birşey olmadı ve cezası aynen onaylandı.Bu karar Srebrenica Annelerini memnun ettiği kadar vicdan sahibi herkesi aynı şekilde memnun etti desek yanılmayız.Srebrenica şehitlerini rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Önümüzdeki haftanın  hepimize güzellikler getirmesi dileğiyle... 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163