İKKB-Konak Belediyesi işbirliği girişimci kadınları yüreklendiriyor

Serter: “Kadınlar risk almada cesaretli” 

 

Nur Kıvrak: “Sermayenizden önce hedefiniz olsun”

 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan İKKB Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, kadınların girişimcilikte daha güçlü olduğunu ancak erkeklere oranla daha az girişimciliğe adım attığını söyledi. Kadınların çok azimli olduğunu vurgulayan Serter, “Kadın kafasına bir şey koydu mu onu yolundan kimse döndüremez. Risk almada da cesaretliyiz, erkeklerden daha komplike ve hızlıyız. Bunun kıymetini bilelim, kendimizin değerini bilelim” dedi.

İlk bulaşık makinesini, kurşun geçirmez yeleği, araba sileceğini, katlanır yatağı, lazerle katarakt ameliyatını ilk kez kadınların bulduğunu ve uyguladığını söyleyen Serter, “Ancak buna rağmen kadın girişimci sayısı çok az. Kadın girişimci sayısını arttırmak tek hedefimiz” dedi.

 

“İnsan ilişkilerini sıcak tutun”

“Başarı Hikayesi Rol Model Çalışması” adlı sunumuyla Nur Kıvrak girişimci olmak isteyen kadınlara kendi başarı hikayesini anlattı. Meslek lisesi mezunu bir kadın olarak farklı iş kollarında çalıştığını söyleyen Nur Kıvrak, “Farklı alanlarda çalıştıktan sonra estetisyenlik eğitimi alarak estetisyenlik alanına yöneldim ve kendi yerimi açtım” dedi. İnsan ilişiklilerinin önemine değinen Kıvrak, “İyi bir sosyal ilişkiniz varsa başaramayacağınız iş yok. 1 yılın sonunda kapımda sıra oluyordu, kazandığımız her kuruşu merkezimize yatırdım ve aynı zamanda mesleğe genç kız yetiştirmeye başladım” dedi. Usta öğreticilik için 1 yıl boyunca sınavlara girdiğini ve eğitim aldığını söyleyen Kıvrak, “Bu sayede stajyer de alarak yetiştirme imkanı buldum. Asla ben oldum demedim, hep daha farklı ne yapabilirim diye çalıştım, siz de demeyin ve başkalarından daha farklı ne yapabilirim diye araştırma yapın” diye konuştu.

Girişimci olmak için sermayeniz değil öncelikle hedefinizin olması gerektiğini söyleyen Nur Kıvrak, “Hangi iş olursa olsun, hep bir sermayeniz olsun derler. Çalışarak,  o işi icra ederken de sermayenizi elde edebilirsiniz. Sermayem yok diye düşünmeyin, risk alın, hedefinize odaklanın, ulaştığınızda kendinize başka hedefler bulun, mutlaka başarırsınız” dedi.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×