banner183

Bosnalı cellat Ratko Mladiç önümüzdeki hafta mahkemeye çıkacak

Mladiç, Kasım 2017'de ilk derece yargılamasında müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) ve devamı olan MICT'nin doğrudan Bosna-Hersek'teki savaşla ilgili son davalarını kapattığı kararı, Yargıç Prisca Matimba başkanlığındaki Temyiz Dairesi tarafından verilecek Nyamba ve diğer Aminatta Lois üyeleri Runeni N'gums, Seymour Panton, Elizabeth Ibanda-Nahamya ve Mustapha El Baaj. Karar Salı günü açıklanacak.

 

Bosnalı cellat

Uzun zaman önce BBC gibi yabancı medya organları tarafından "Bosnalı cellat" ilan edilen ve Avrupa topraklarında 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana işlenen en kötü savaş suçlarından sorumlu olduğunu bildiren Ratko Mladiç, Srebrenitsa'daki ilk soykırım olayında suçlu bulundu. insanlığa karşı suçlar ve savaş yasalarını ihlal ediyor.

 

Beş yıldan fazla süren ve 592 kadar kovuşturma ve savunma tanığının ifadesinin dinlendiği bir davanın ardından, iddianamenin sadece Mladiç'in komutasındaki güçlerin kitlesel eylemler düzenlediği belediyelerde kendisini soykırım suçuyla suçlayan kısmı 1992'de etnik zulüm durduruldu ve çoğu Hırvat ve Boşnak öldürüldü ya da sınır dışı edildi.

 

Kaynak: Balkantimes PRESS 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163