Türk Kahvesini Bir de Sen Anlat” Yarışması
“Türk Kahvesini Bir de Sen Anlat” Yarışması, Gençlere Baristalık ve Kişisel Markalaşma Eğitimleri Verecek Turkish Coffee Lady, Genç Girişimcilerin Dayanışması ile Türk Kahvesi Kültürünü Markalaştırmayı Amaçlıyor.

#TürkKahvesiniBirdeSenAnlat hashtagi ile Instagram aracılığıyla düzenlenecek yarışma, 19 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında @turkkahvesinibirdesenanlat hesabı üzerinden gerçekleşecek. Milli değerlerimizi vurgulayacak olan ödüllü yarışma kapsamında, sosyal medyada hesaplarından “Türk kahvesini neden markalaştırmalıyız” sorusunun cevabını yazılı, video veya bir slogan ile paylaşan kişiler arasından seçilecek üç kişi BaristaOl.com’dan ücretsiz baristalık eğitimleri, iki kişi Tower Life Marka Danışmanlığı işbirliğinde ücretsiz kişisel marka eğitimleri, ve bir kişi Turkish Coffee Lady Vakfı'ndan ücretsiz mentörlük eğitimi kazanacak. 19 Ekim Pazartesi günü Instagram’dan başlayacak yarışma süreci boyunca yapılan tüm paylaşımlar sosyal medya hesaplarından derlenecek içeriklerle bir sunuma dönüştürülecek. 30 Ekim Cuma günü ise, sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen, toplumun tüm kesimlerine yönelik, teknoloji, girişimcilik ve finansal bilinç alanlarında projeler geliştiren ve kuruluş vizyonu dünya gençliği ile Türkiye gençliği arasında iletişim köprüsü kurmak olan Habitat Derneği’nin desteği ile Türk kahvesine yönelik Türkiye’de ilk kez bir hekaton çalışması da gerçekleştirilecek.

2012 yılından beri dünyayı “Gezici Türk Kahvesi Evi” ile dolaşan ve Turkish Coffee Lady olarak tanınan Gizem Şalcıgıl White, sözkonusu gastro diplomasi kampanyası aracılığıyla kahve kültürümüzün öneminin bilinmesi ve Türk kahvesinin dünya tarihindeki yerini vurgulamayı amaçlıyor. Girişimin kurucusu White “Türk kahvesi, 500 yıllık bir Türk markasıdır. Dünyanın ilk kahve pişirme yöntemi olan bu kültürel mirasımız bir çok kahve çeşidinin temelinde yatmakta olup, küresel kahve sektörünün oluşmasında ön ayak olmuştur. Gelecek nesillerimizin hayatlarında fark yaratmak için, Türk kahvesinin dünya pazarında değer kazanmasıyla ekonomik, sosyal ve kültürel alanda topluma katkı da bulunmayı amaçlıyoruz. Yarışmanın katılma koşulları için sadece @turkkahvesinibirdesenlat hesabını takip etmek ve yapılan tüm paylaşımlarda #turkkahvesinibirdesenlat hashtagını kullanmak gerekiyor” diye konuştu.Dünyanın ilk kahve diplomasisi kurumu olan Turkish Coffee Lady Vakfı, BaristaOl.com, Tower Life ve Habitat Derneği temsilcilerinden oluşan jürinin değerlendireceği sonuçlar sonucunda belirlenecek finalistler 15 Kasım’da açıklanacak. 5 Aralık Dünya Türk kahvesi gününde ödüllerini teslim alacak kazanan genç girişimciler ayrıca eğitimlerini tamamlarken deneyimlerini kampanyanın sosyal medya hesaplarından da paylaşıyor olacaklar. 8 Mart 2020 tarihinde başkent Washington DC’de kurulan Turkish Coffee Lady Vakfı’nın danışma kurulu üyesi Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeliha Cengiz Eser şöyle konuştu:
“Bu ülkenin geleceği gençlere emanet. Her alanda bizden bayrağı devralarak ileriye taşıyacak olan gençlerimiz Türk kahvesinin bir dünya markası olarak yerini alması ve korunması konusunda da bayrağı devralacaklardır. 10 yıldır dünyaya Türk kahvesini tanıtmak için bu hareketi başlatan Gizem Şalcıgil White’ların sayısının artması çok önemli. Bu durum da ancak gençlerin bu misyona sahip çıkmaları ve katkı vermeleriyle gerçekleşecektir. Gençlerimiz kahve tüketiminde de önemli role sahiptir, o zaman Türk kahvesini bir de onlardan dinleyelim. Bizler gençlerin paylaşımlarını duymak ve jüri seçimi sonucunda kazananları vakfımız tarafından ABD’ye davet etmek için çok heyecanlanıyoruz. Haydi gençler, Türk kahvesini bir de siz anlatın!”

TCL Türk Kahvesi Serisi Kültürel Köprüler Kuruyor
Gastro-kültürel diplomasi aracılığıyla yüzyıllardır süregelen Türk gastronomi geleneklerinin tanıtılmasını ve aynı zamanda kadınların toplumsal kalkınmadaki önemine katkıda bulunmayı hedefleyen Turkish Coffee Lady, ayrıca ABD’de satışa çıkacak olan Türkiye’nin hazinelerini tanıtan yeni gurme Türk kahvesi serisini kahve severler ile buluşturdu. Türkiye’nin kültürel miraslarından ilham alan kahve harmanları ülke markasına katkıda bulunmak adına İstanbul, Mardin, Kapadokya, Ege, Zeugma, Göbeklitepe, Patara ve Efes gibi tarihi kentlerin isimlerini temsil ediyor. Turkish Coffee Lady tematik ürün serisinin içinde geleneksel, dibek kahvesi, damla sakızı, kakule, karamel, çikolata, fındık ve çilek lezzetlerinde sekiz adet farklı aroma bulunuyor. Türkiye’nin kültürel zenginliklerini temsil eden bu harmanlar özel olarak gastronomi uzmanı Cenk Girginol tarafından hazırlandı, mikro sanat dehası Hasan Kale’nin telve ile çizdiği eserleriyle tasarlandı ve Göksu Global işbirliğinde hayata geçirildi. Ayrıca, kadın girişimcileri desteklemek adına tasarlanan tematik kahve harmanlarının her bir paket satışından yüzde 5’lik bir gelir kadın girişimciliğini destek amaçlı liderlik ve mentörlük programlarının geliştirilmesine bağışlanacak. Nişantaşı Üniversitesi Tarih bölümü başkanı Doç. Dr. Göknur Akçadağ, Türkiye’deki çalışmaların direktörlüğünü yürütüyor. Doç. Dr. Akçadağ, Türk kahvesinin kültürel köprüler kurmasında gençlerin kendi yaratıcı anlatımlarıyla rollerinin büyük olduğunu vurguluyor.

2012 yılından beri dünyayı “Gezici Türk Kahvesi Evi - Turkish Coffee Truck” isimli kamyonla ve gönüllü bir ekip ile gezen Gizem Şalcıgil White, kültürel diplomasi projelerini ortakları ile beraber 2017 yılında kurdukları Turkish Coffee Lady isimli sosyal işletme ile devam ettirmekte ve kadın istihdamını desteklemektedir.

İletişim: Gizem Şalcıgil White 0 532 663 2676 TR 1 202 492 4429 ABD gwhite@turkishcoffeelady.com / www.turkishcoffeelady.com Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×