Ben bir şey daha biliyorum…

 

Birkaç gün önce halkizbiz.com” sitesinde Balkan Dernekleri ile ilgili yazı dizisine başladım ve güzel yorumlar aldım. Sevindim ve mutlu oldum. Yazı dizisine ara vermeden devam edeceğim.

 

Bu yazıda Balkan Dernekleri ile ilgili yazmayacağım fakat güzel ve ders niteliğinde bir hikaye anlatacağım.

 

2008 yılı Kosova’da:

Kosova Gezi Rehberi” kitabımın ilk baskısı çıkmıştı. Kosova medyası her gün haber yapıyordu çünkü Kosovada gezi rehberi daha önce hiç yayımlanmamıştı. Kosovada kitabım ile ilgili en çok izlenen tv kanallarından birinden davet aldım.

 

Beni röportaja davet eden gazeteci hazırlıklı gelmişti ve bana şöyle bir soru sordu: - “Kosova Devlet Üniversitesi Turizm Fakültesi”ndeki hocalara sordum Şevket Balla tarafından hazırlananKosova Gezi Rehberi” için ne düşünüyorsunuz? Turizm Fakültesinde 20 yıldır görev yapan hoca şöyle demiş; O kadar da önemli değil, biz bunu düşünmüştük yani önemsiz bir şey . Peki siz bu yoruma ne cevap verirdiniz?

 

Evet dedim, biliyorsunuz Kristof Kolomb Amerika Kıtasının keşfi için yapılan seferlerin bütün finansmanını İspanyadaki zenginlerden alıyordu. Kolomb her keşfinden sonra gelip rapor veriyor ve bir sonra ki keşfi için planlarını anlatıp gemiler için erzak ve ekipman için finansman alıyordu. O dönemde bütün dünya Kolombun yaptığı keşifleri konuşuyordu bu ona ün ve değer kazandırmıştı.

 

Bundan dolayı oradaki Zenginler” Kolombu kıskanmaya başlamışlardı ve onu küçük düşürmek için şöyle dediler  - Sen bir yalancısın, şarlatansın okyanusun ötesinde bir toprak parçasının olduğunu biz de biliyorduk, sen hiç bir şey keşfetmedin, bizim paramızı almak için bu yalanları uyduruyorsun…”.

O, da bu ithama şöyle cevap vermiştir - Haklısınız. ama ben bir şey daha biliyorum.

 Düz bir masada kaynamamış bir yumurtanın dik kalmasını sağlayabilirim.

O kolay, biz de yaparız” - demişler.

 “Zenginler” uğraşmış fakat yumurta bir türlü dik durmamış,

gülerek ve onu suçlayarak  - bakın o bir yalancı!” Bunun olması imkansız!

Kolomb, sakin bir şekilde aldığı yumurtanın sivri ucunu hafifçe kırıp  yumurtanın düz masada dimdik durmasını sağlamış.

Zenginler”- Biz bunu da biliyorduk” demişler.

Kolombun cevabı tarihe geçmiştir - Neden yapmadınız?”.

 

Gazeteciye cevap verdim; -20 yıllık turizm hocası madem biliyormuş,

bugüne kadar neden yapmamış?

 

Sağlıcakla kalın!

 

  

Yorum Gönder