Bakan açıkladı “Tescilli 9 bin 363 anıt ağacımız var“

Bakan açıkladı “Tescilli 9 bin 363 anıt ağacımız var“

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, ülkemizde tescil edilmiş anıt ağaçların sayısı, türleri ve korunması için yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapılmasını istedi.  

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkemizde bugüne kadar tescil edilmiş anıt ağaç sayısının 9 bin 363 olduğunu belirtti. 

TESCİLLENEN SON AĞAÇ ANTALYA’DA 

Anıt ağaçların tespit ev envanter çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildiren Bakan Kurum, “Bakanlığımızca en son tescil edilen anıt ağaç Antalya İli, Kemer İlçesi, Yaylakuzdere Mahallesi’nde bulunan Doğu çınarıdır. Söz konusu tescil 25Şubat 2020 tarihinde yapılmıştır” dedi. 

ANIT AĞAÇ OLARAK TESCİL EDİLEN AĞAÇLARIN TÜRLERİ 

Doğal orman ağaçlarının anıt ağaç olarak tescil edildiğini ifade eden Bakan Kurum, Doğu çınarı, Zeytin, Toros sediri, Kızılçam, Fıstık çamı, Saplı meşe, Sapsız meşe gibi türlerin anıt ağaç olarak tescil edilen türler arasında yer aldığını kaydetti. 

KAYBEDİLEN AĞAÇLAR 
Anıt ağaç olarak tescil edilmesine rağmen yitirilen ağaçların olduğuna da dikkat çeken Bakan Kurum, “Ağaçlar canlı varlıklardır ve her canlı gibi yaşama süreleri vardır. Hem doğal yaşam süreleri hem de çevresel faktörler nedeniyle canlılıklarım yitirebilmektedirler” diye konuştu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, anıt ağaçların korunmalarına yönelik bakım ve rehabilitasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü, bugüne kadar Eskişehir, Afyonkarahisar, Bilecik, Kütahya, Uşak, Gaziantep, Tokat, Hatay, Ordu, Kastamonu İllerinde bulunan anıt ağaçların bakımlarının yapıldığını vurguladı.

ANIT AĞAÇLARIN BAKIMLARI NASIL YAPILIYOR?

Bakan Kurum, anıt ağaçlara yönelik bakım ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında, budama, ağaçta bulunan kovuk ağızlarının paslanmaz (krom) tel örgü ve koruyucu macun ile kapatılması, ağaç kök çevresinde bulunan parke, asfalt, beton plak, taş, adi kaldırım, moloz vb. sert zeminlerin ve kaplamaların kaldırılması, ağaç kök çevresine toprak takviyesi, toprağın işlenmesi, gübre takviyesi yapılması, devrilme ve kırılma riskine karşı ağaçlara destekleme yapılması,  ağaçların gövde ve dallarının izoleli çelik halat ile bağlanması, ağaçlar için tanıtım tabelası yapılması, ağaç çevresine metal ferforje yapılması gibi çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi. 

BU YIL BAKIMI YAPILACAK ANIT AĞAÇLAR 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Tamamlanan bakım çalışmaları dışında, 2020 yılı için ise Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa illerindeki anıt ağaçlar için bakım ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılması planlanmaktadır” açıklamasında bulundu. 

GÜRER: “ANIT AĞAÇLAR KORUNMALI VE YAŞATILMALIDIR”

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ülkemizde anıtsal ağaçların, doğal mirasın korunacak en önemli değerleri arasında yer aldığını vurguladı. Gürer, 1000yıla kadar uzanan ve görkemli görünüşleri ile dünden bugüne gelen bu ağaçların korunması ve yaşatılmasının önemine dikkat çekti. Gürer “Anıt ağaçlar özellikle kent çevrelerinde bahçelerin imara açılması ile bir kısmı yok edildi. Esasen bu bağlamda yapılacak yaygın bir taramada çok sayıda anıt ağaç varlığı belirlenecektir. Niğde Bor Balcı Köyü 10 yılı aşkın mücadelem ile anıt ağaç olarak tescil edildi. Bu gibi çok farklı yerlerde anıt ağaçlar var eğer göz önünde değilse çokta tescil edildiği düşünmüyorum. Bakanlığın bu bağlamda kapsamlı il il araştırmalar yapması gerekir. Doğal güzelliklerin korunup yaşatılması Bakanlığın sorumluluğundadır.” dedi.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×