banner183

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme sürecini adım adım açıkladı

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde saat 15.10'da başlayan toplantı beş saat sürdü. Alınan kararlarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yaptı. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme sürecini açıkladı: Alışveriş Merkezleri ve berberler 11 Mayıs açılacak, 65 yaş üstü ve 20 yaş altındakiler haftada bir gün 4 saat dışarı çıkabilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan yeni kararları açıkladı.

 

Mayıs ayında başlayacak olan normalleşme planı şu şekilde olacak

 

İlk müjde 65 yaş üzeri 20 yaş altı vatandaşlara. İlk etapta sokağa çıkma günlerinin birinde 4 saat yürüme mesafesi ile sınırlı izin. İlk uygulama 10 Mayıs’ta 11.00-15.00 arası olacak. 20 yaş altı için iki grup. 0-6 yaş arası hafta içi 13 Mayıs’ta 11.00 ile 15.00 saatleri arasında olacak. 15-20 yaş grubu ise 20 Mayıs Cuma günü aynı saatlerde dışarı çıkıp dinlenebilecek. Bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı var.


- 31 ilde şehirlerarası sınırlama 7 il için bitti. Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Erzurum, Malatya, Mersin ve Muğla’dır. Diğer illerde 15 gün sürecek.


- İstanbul Ankara ve İzmir için taksilerde çift tek plaka uygulaması bitti.


- Berber, kuaför ve güzellik salonları 11 Myaıs’ta faaliyete geçecek. Alışveriş merkezleri de 11 Mayıs’ta hizmet verecek.


- Maske satışları yapılabilecek.


- Askerlik terhis işlemleri 1 Haziran’da başlayacak.


- Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecek. 27-28 Haziran Haziran’da Üniversite sınavı alacak.


- Liselere geçiş sınavı da 20 Haziran’da yapılacak.


Dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen Koronavirüs salgınında önemli bir aşamaya gelindiğini vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: “Türkiye devleti ve milleti ile iyi bir sınav verdi. Yeni hasta sayımız artık binli rakamlarla ifade edilir halde. İyileşen hasta sayımız katlanarak artıyor. Tüm sağlık çalışanlarının fedakar gayretleri sonucunda vicdanları karartan bir görüntü oluşmadı. Bilim kurulu değerlendirmesi ışığında her türlü tedbiri aldık. Biz Bize Yeteriz Kampanyası ile 1 milyar 910 milyon lirayı buldu. Kampanyamız devam ediyor. Milletimiz bu zor günlerde birbirine destek oldu. 29 bin vatandaşımızı yurt dışından ülkemize getirdik. Aldığımız tedbirlerde 1.5 ayı geride bıraktık. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Ama hiçbir şey eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecek, dönemeyecek. Normalleşme planı hazırladık. Sınırlamaların kaldırılmasını Mayıs Haziran ve Temmuz aylarına yayarak yapıyoruz.”

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163