Bu Makale
243 Tekil
Görüntülendi.
TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR

 

Çok sevdiğim, köşe yazılarını ve eserlerini büyük bir beğeni ile okuduğum değerli gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil’in “SON CÜRET” isimli kitabını yoğunluğumdan dolayı daha yeni okudum. Yine çok yalın, anlaşılır ve akıcı bir şekilde yazdığı bu muhteşem eserini de bir solukta bitirdim. Eser yüzellinin üzerinde kaynaktan yararlanılıp, oldukça hassas bir çalışma sonucu ortaya çıkmış. Yakın tarihimizi ele aldığı tüm eserlerinde yaptığı müthiş saptamaları bu kitapta da görmekteyiz. Yunan işgali sırasında Yunan’ların batı Anadolu’da yaptığı zulüm, savaş suçundan ziyade soykırım olarak tarihe geçmelidir. Hani şu  sözde Ermeni soykırımı iddaalarını ortaya atan emperyalist ülkelerin siyasetçilerinin önüne Yunan’ların bu zulmünü atıp, “alın size soykırım” diye yeterince anlatabildik mi acaba?

Kitabı okurken karşılaşılan ihanet ve ahlaksızlık resmen kan donduruyor. 15 Mayıs 1919 tarihinde güzel İzmir’in işgali ile başlayıp, 9 Eylül 1922 tarihinde kesin bir zaferle sonuçlanan ve üç yıl dört aylık bir dönemi kapsayan işgal sürecini anlatan eserde yüce Türk Milleti; 1453’te Fatih Sultan Mehmet Han’ın kuşatıp peygamber vasiyetini yerine getirerek aldığı İstanbul’u, bir başka Mehmet’in (VI.Mehmet Vahidettin) haçlılara geri iade ettiği ve tam bir teslimiyeti kabul ederek atalarının kemiklerini sızlattığı ihanetini, kendilerine gazeteci diyen satılmış kalemşör Ali Kemal gibi bir çok saray soytarısı vatan haininin İngilizler'i kurtarıcı olarak görüp onlara methiyeler düzerek halkı boyun eymeye ve Mustafa Kemal ATATÜRK’e karşı ayaklanmaya çağıran yazılarındaki namussuzlukları, dinine bağlı Türk halkının güven kaynağı olan yobaz çakma din adamlarının işgal kuvvetleri ile iş tutmalarını ve alçaklıklarını, yüz yıllarca bu ülkenin ekmeğini yiyen ibadetlerine ve kültürlerine karışılmayan azınlıkların ikiyüzlülüğünü ve şerefsizliğini, durumu fırsat belleyen hırsız ve arsız çetelerin dağlara çıkarak yaptıkları talanları, işledikleri cinayetleri, düşmanla işbirliği yaparak aynı yatağa girmelerini göreceksiniz. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, yokluk içindeki bir halkın büyük direnişine, yoktan varoluşuna ölümüne mücadelesine tanıklık edecek ve çoğu yerde gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

Yıl 2021.  Yani kurtuluş mücadelemizin üzerinden tam bir asır geçti. Kötüler için tarih tekerrür etti. O günler ile yaşadığımız bu günleri kıyasladığımızda, basınımızda yeni Ali Kemalleri ve onların ihanet kusan kalemlerini, ATATÜRK’ün kurduğu Diyanet’ten ekmek yiyen bir çok çakma din adamı yobazın camilerin kürsülerinde velinimetleri büyük öndere küfürlerini, hakaretlerini ve sayıp sövmelerini, halkın kanını emen işadamı kisvesindeki talan gurubunun yaptığı vurgunları görmekteyiz. Arkalarına aldıkları güçle gizlendikleri yılan deliklerinden çıkıp, her fırsatta zehirlerini, kinlerini ve nefretlerini kusan, kendine gazeteci, din adamı, işadamı diyen bu yobaz güruh tıpkı işgal döneminde olduğu gibi yine iş başında. Dedik ya! Tarih tekerrür etti ve yine ortaya çıktılar.

Ancak üzerine basarak söylüyorum. Unutmayın efendiler;  “TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.”  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×