Bu Makale
115 Tekil
Görüntülendi.
YA OLDUĞUNUZ GİBİ GÖRÜNÜN YA DA GÖRÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ OLUN

YA OLDUĞUNUZ GİBİ GÖRÜNÜN YA DA GÖRÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ OLUN

 

Ne demek "SREBRENiCA Soykırımı Kasabı Ratko Mladiç ..." ?


Neden "Boşnak" kelimesini ağzınıza almıyor, yazamıyorsunuz?


İçinden çıktığınız ve hala aralarında yaşamakta olduğunuz komşularınız, dünürleriniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız olan Boşnaklar size ne yaptı da ismini telaffuz etmiyorsunuz ?


Bu "Boşnak" ve "Sancak" nefreti nereden geliyor ?

"Srebrenica soykırımı" terimi ne demek ?


Soykırım, bir halka karşı, bir millete/ulusa karşı onu sistemli ve planlı bir şekilde yok etmek amacı ile işlenen bir insanlık suçudur.

Srebrenica bir kasaba, bir coğrafyanın/yörenin ismidir. Soykırım bir kasabaya bir bölgeye karşı yapılmaz. Soykırım Srebrenica'da yaşayan bir millete/ulusa karşı başka bir millet tarafından yapılır!


Dolsyısı ile bir türlü ifade etmek istemediğiniz doğru terminoloji; "Srebrenica Boşnak Soykırımı" dır. Daha da doğru ifade, "Sırp ve Karadağlı çetniklerin (VRS) Srebrenica'da Boşnaklara yaptığı soykırım" şeklindedir.


Ayrıca Ratko Mladiç "Srebrenica Soykırım kasabı" değildir. Ratko Mladiç, "Bu topraklarda Türklerden intikam alma zamanı geldi" diyen ve Türk diye Boşnaklara soykırım yapmış gerçekte bir "Boşnak Kasabı" dır.


Yazıyorsunuz ki "Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırım, savaş ve insanlığa karşı suçlardan ömür boyu hapse mahkûm edilen eski Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'in cezasını onadı".

Bu Ratko Mladiç kime soykırım yapmış?

Boşnaklara karşı.

Bu Ratko Mladiç kime karşı savaş suçları işlemiş?

Boşnaklara karşı.

Bu Ratko Mladiç kime karşı insanlık suçları işlemiş?

Boşnaklara karşı.


Yazıda "Boşnak" ve "Boşnaklar" dışında tüm kelimeler var !


Neden Ratko Mladiç'in komutası altındaki VRS ordusu tarafından soykırıma uğramış Boşnaklar demiyorsunuz?

Neden Ratko Mladiç'in komutası altındaki VRS ordusu tarafından savaş suçlarına maruz kalmış Boşnaklar demiyorsunuz?

Neden Ratko Mladiç'in komutası altındaki VRS ordusu tarafından Srebrenica'da kendilerine insanlık suçları yapılmış Boşnaklar demiyorsunuz?

Boşnaklar, siz Karadağcılara ne yaptı ?


Paylaşıma Birleşmiş Milletler Soykırım Araştırma Komisyonu üyesi olan Prof. Dr. Smail Çekiç'in üç bilimsel yayınını koyduk.
Her üçünde soykırım kelimesi öncesi Boşnak/Bošnjaci kelimesi var. Soykırım kelimesi tek başına hiçbir şey ifade etmez. Soykırım birleşik isim olarak soykırıma uğramış millet/ulus ismi ile söylenir. "Srebrenica Soykırımı" denmez; "Srebrenica'daki Soykırım/Genocid u Srebrenici" denir.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×