Başkan İduğ’dan Zabıtaya Başarı Belgesi

Bornova’da  Sivil Moloz Ekibi  başarısı

 

Molozların atıklarının yoğun biçimde döküldüğü yer ve saatlerde 7/24 esasına göre çalışan yapan ekipler, güvenlik kameralarının detaylı bir şekilde izlenmesi, muhtarlar ve duyarlı vatandaşların desteğiyle  moloz dökenleri tespit ederek 755 bin TL para cezası kesildi.  


 


Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Sivil Moloz Ekibi’ni ceza kesmek için değil, caydırıcı olmak için kurduk. Bunun için cezaları yasanın ön gördüğü tavan ücret üzerinden kesiyoruz. Bornova, İzmir’in yeşil alanı ve köyleri olan gelişme bölgelerinden biri, bu nedenle –maalesef- İzmir’in her yerinden kaçak moloz getiriliyor. Hafta sonu bazı yayın organlarında habere konu olan alan için de aynı durum söz konusu. Ne yazık ki Pınarbaşı’nda yerleşimin olmadığı ormanlık alana döküm yapılmış” dedi. 

 
“Bize ihbar edin”

Bornova’nın 224 kilometre kare alanı bulunduğunu hatırlatan Başkan İduğ, “Elbette her noktada, her köşede bir ekip bulundurmamız mümkün değil. Bize bilgi gelir gelmez temizlik ve molozları kaldırma çalışmalarına başladık. Ancak ilgili mevzuat gereği suçüstü yakalayamadığımız için ceza kesmemiz mümkün olmuyor. Bu noktada vatandaşlarımıza büyük görev düşüyor. Bornovalılardan ricamız; yasak döküm yapıldığını gördükleri anda hemen 0505 312 94 39 numaralı ihbar hattımıza bildirmeleri ya da aracın plakasını da çekecek biçimde görüntü alarak 0530 214 50 35 numaralı WhatsApp hattımıza yollayabilirler. İhbar geldiğinde ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yapacaktır. 

Hedefimiz daha temiz ve yaşanabilir bir kent yaratmak. 2021’de de kaçak moloz dökümlerine izin vermeyeceğiz.  ”dedi. 

 


Randevu ile moloz toplama

Diğer yandan evlerde yapılan tadilat sonrasında ortaya çıkan molozunun alınmasını isteyenler ise Randevulu Moloz Toplama Sistemi’ni kullanabiliyor. Bornova Belediyesi’ni arayarak numarasını arayarak özel konteyner talep ediliyor. Çuvallara doldurulan molozlar bu konteynera atıldıktan sonra vinçli sistemle taşınarak moloz döküm alanlarına Bornova Belediyesi tarafından götürülüyor. 

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×