Bu Makale
2270 Tekil
Görüntülendi.
YUNANİSTAN'DAKİ ÇAMERİA SORUNU

YUNANİSTAN'DAKİ ÇAMERİA SORUNU

Osmanlı, Rumeli ve Balkanları  yönetirken o topraklarda yaşayan Türkler, Boşnak'lar, Arnavut'lar, Pomak'lar, müslümanlar ve diğer halklar sorunsuz bir şekilde yaşıyordu.

Osmanlı'nın  Balkanları kaybetmeye başlamasıyla birlikte  Yugoslavya, Yunanistan, Bulgaristan  ve diğer yerlerde sorunlar başladı. Rumeli ve Balkanlar’da müslümanlara karşı katliam, etnik temizlik ve soykırım  gerçekleştiriliyordu.

1992-1995 yıllarına baktığımızda   Sırp'ların Boşnak müslümanlara soykırım uyguladığı ve bu soykırımı Avrupa'lıların da kabul ettiğini görüyoruz.

Bu yazımda, Yunanistan’ın  1912 yılından itibaren Çameria  Bölgesi'nde yaşayan ve ismini oradan alan Çameria Arnavut'larına yaptığı etnik temizlik ve soykırımdan söz edeceğim.

Tabi bu konuyu birçoğunuzun tanıdığını düşündüğüm,  konunun uzmanı Arnavut tarihçi araştırmacı yazar ve Karşıyaka Belediyesi Meclis üyesi Şevket Balla’nın yazdığı ‘Yunanistan’daki Çamer  Sorunu’ kitabından alıntılar yaparak anlatacağım.  Kitap 2012 ve 2016 yıllarında olmak üzere iki baskı yapmış ve beş bölümden oluşuyor. Balla, bu kitapta ‘Çameria’ sorununun nasıl ortaya çıktığını ve sonuçlarını çok güzel dile getirip, ortaya koymuş.

Çameria, coğrafi konum olarak Anavutluk’un güneyi, Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan bir bölge. Bu bölgenin nüfusu müslüman ve ortadoks Arnavut'lardan oluşuyor. Bu bölgede Yunanistan    1912 – 1946 yılları arasından inanılmaz katliamlar yani Etnosid gerçekleştirmiştir.

                                                

Balla kitabın girişinde ne yazmış okuyalım.

"Bir halkı asimile etmek için atılması gereken ilk adımlar, hafızasını silmek, kitaplarını imha etmek, kültür ve tarihini yok etmektir. Bundan sonra yeni bir tarih ve kültür yaratılmalı, yeni kitaplar yayınlanmalıdır. Böylece bir ulus, yakın geçmişte neler yaşadığını kısa sürede unutur."

Çameria,  müslüman Arnavut halkının yaşadığı bir bölgedir. Bu bölgede Yunan'lardan önce Arnavut'ların yaşadığı ve Arnavut'ların ana toprağı olduğu birçok kayıtta geçtiğini, Balla yazdığı bu kitapta belgeleriyle ortaya koyuyor. Arnavut'lar İlira  ırkından geldiği de yazıyor. Önce o topraklara İliria, daha sonra Arberia olarak adlandırılmış, günümüzde Albania (Arnavutluk) olarak tanınmaktadır.

Peki Yunanistan bu toprakları neden almak istiyor derseniz?

Balla kitabında şöyle yazmış:

-Zamanın büyük ve güçlü devletlerinin Yunanistan’ın rolü; Yunanistan, Batı Avrupa tarafından kuruldu. Yeni Yunanistan kurulurken Avrupa; Osmanlı imparatorluğunu zayıflatmak, Rus ordularının Akdeniz’e çıkmalarını ve İstanbul Boğazı'nın Rus'ların eline geçmesini önlemeyi hedefliyordu. Yeni ulusun konsepti ise Fransız ihtilaline göre yapılandırılıyordu.

-Bir halk aynı dili konuşuyor ve aynı kandan (ırk) geliyor ise, o zaman yeni bir ulus devlet kurulabilirdi, bu normal süreç görülmekteydi.

-Tek bir ideali paylaşan bir grup insan, farklı milletlerden olursa da bir ulus devlet kurulabilirdi.

Yunanistan kurulurken ikinci konsept temel alındı.

Kuruluş aşamasında, bu topraklarda olan insanlara şu şekilde yaklaşıldı; ‘bu topraklarda problemsiz yaşamak istiyorsanız bu idealleri kabul edeceksiniz ve kendinizi, bir ortadoks olarak tanıtacaksınız’ bunu kabul edenler, yaşamlarını sorunsuz olarak sürdürüyorlardı. Doğal olarak resmi evraklarda hiçbir azınlık görülmüyordu.

Araştırmacı yazar Balla bu kitabı hep belgelere ve görgü tanıklarına dayanarak hazırlamış ve bir örnek veriyor.

Balla; Ortodoks Kilisesi'nin papazı (Kozma Atoliani) şöyle söylüyor;’ Çocuklarınıza Yunanca öğretin, çünkü ortodoks dini,  bir Yunan dinidir ve eğer Yunanca bilmiyorsanız bu dini anlayamazsınız. Sizin ülkenizde madenler olmasa ve nehirler akmasa da olur, ancak Yunanca biliyorsanız bu size yeterlidir. Eğer bir Hıristiyan bana Arnavutça konuşmayacağına dair söz verirse , ben onun bütün günahlarını üzerime alacağım ve bütün dün kardeşlerim ona yardımcı olacaktır, fakat Arnavutça konuşmaya devam eder ise onu çuvallar dolusu para da kurtaramayacaktır’

Kitabı okudukça şunu diyorum, kendi topraklarında özgürce yaşayan ana dilini konuşabilen ibadetini yapabilen Çameria Arnavut'ları için kabuslu kara günler başlıyordu.

Çameria, Yunanistan'a ne zaman bağlandı?

Çameria Arnavut müslüman halkının yaşadığı bölgedir. Bu bölge 1912 yılında Arnavutluk sınırlarına dahildi. Bir yıl sonra bu topraklar maalesef, üzerinde yaşayan halkın rızası olmadan Yunanistan politik sınırları içerisinde kaldı.

Çameria ismi ise Thesprotia (İlir kabilesi) bölgesinden geçen Thiamis,  (bugünkü Kalamai) nehrinden almıştır.

Ortadoks kilisesi bölgede yaşan farklı ırklara, yumuşak bir şekilde asimilasyon uyguladı. Öncelikle cenaze töreninin dokuz gün ve gece sürmesi yasaklandı. Bu yasağa uymayan kişilere, yani ağıt yakmaya devam edenlere hemen ertesi günü 1.000 Grosh (para birimi) ceza kesiyordu. Böylece bu adet yok olmaya başladı.

Çameria'ların kökleri ve o dönemdeki nüfusları

Çameria halkı bölgedeki en eski halklardan biridir ve kökeninde Pellazglara, yani bu günkü Arnavut'lara dayanmaktadır. Çameria halkının yaşadığı topraklar yaklaşık 9 bin 700 kilometre kare büyüklüğündeydi, bölgede 286 köy bulunmaktaydı ve soykırım yapılmadan önce bu topraklarda yaklaşık 250 bin  kişi yaşıyordu.

Kitapta soykırımla ilgili şunlar yer alıyor:

Çameria Yunanistan'a ne zaman bağlandı?

Balkan Savaşı’nın bitiminde 14 Kasım 1913, Yunanistan ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan Atina Antlaşması ile Çameria bölgesi Yunanistan’a bırakıldı.

Yunanistan hiç boş durmadı. Bütün bölgede çeteleri silahlandırmıştı. 1913 Ekim ayında bu çeteler, Çameria bölgesine saldırmaya başladılar.Bu çeteler, Arnavut halkına terör uygulayarak Arnavut köylerini  yakıp yıktılar. Bu saldırılar Yunan hükümeti insiyatfinde yapılmaktaydı. Çameria'nın özel statü ile yönetilmesi, daha sonra da çeteler tarafından bölgenin Arnavut'lardan temizlenmesi planlanmıştı. Aynı zamanda bölgede yaşayan müslümanlar da göçe zorlanmış olacaktı. Göç etmeyenler ise öldürülecekti. Bölgede ortodoks dini haricinde başka bir din kalmayacaktı.

Güney Arnavutluk’ta bulunan Yunan askerleri, sivil olarak tekrar o bölgede kalarak faaliyetlerine sivil çete olarak devam ettiler. Yunan hükümeti ‘Kutsal Kahramanlar’ (Hieros Lohos) çetesini kurdu. Bu çeteler ordudan ayrılan subaylar ve hapishaneden çıkartılan azılı katillerden oluşmaktaydı.

Yunan askerinin yaptığı katliamları tanıklar anlattı

Bir tanık yaşadıklarını  şöyle anlatıyor; "‘Annem, ben ve beşikteki  altı aylık kız kardeşim Dile ile birlikte evdeydik. Annem lavaboda kız kardeşimin çamaşırını yıkıyordu. Birden katiller evimize girdiler. Annemin üzerine benzin dökerek annemi ateşe verdiler. Annem alevler içinde lavabodan çıktı. Annem yanıyordu! Bir süre sonra kendinden geçti, vücudu simsiyah oldu. Her yerinden kan akıyordu. Annemin kafasını görebiliyordum. Dudakları yandı ve dişleri dışarı çıktı. Korkunç bir manzaraydı."

Bir başka tanık şöyle diyordu; "Bizim bölgenin Jandarma Komutanı Shapera ve bölgenin papazı bir emir çıkardılar. ‘Silahları teslim edin, böylece serbest dolaşabilirsiniz’. Bu kararı bizim müftü'ye yazılı olarak göndermişler. Bu hareket bizi yanıltı ve herkes silahlarını teslim etti. Daha sonra saklandığımız yerlerden çıkmaya başladık Bu durumda Zerva’nın askerleri kasabadaki bütün erkekleri tutuklayarak hapishaneye attı. Daha sonra evleri basarak bütün ziynet eşyalarını aldılar, kadın ve kızlara tecavüz ettiler. Ardından tutuklu erkekleri keserek öldürmeye başladılar."

Bir başka tanık şöyle diyordu; "Ailemizin erkeklerini öldürüyor, kadınlarına ise tecavüz ettikten sonra öldürüyorlardı. Her yerde işkence edilmiş, öldürülmüş insanlar vardı. Pilati Müftüsü’nü öldürmüşlerdi. İnanılmaz bir barbarlıkla insanları katletmişlerdi."

Bu kitap tam anlamıyla Çameria Arnavut'larına yapılan soykırımı net olarak anlatmış. Bu kitabı Karşıyaka’da bulunan Çameria Derneği'nden alabilirsiniz.

Çameria Arnavut'ları Arnavutluk’ta bir siyasi parti, bir dernek ve enstitü kurarak kurumsallaşma ve haklarını arama yolunda ilerliyorlar. Umarım Yunanistan’dan göç etmek zorunda kaldıkları toprakları geriye alabilirler.

Çameria Arnavut'ları şu anda Arnavutluk’, Türkiye, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde yaşıyorlar.

 

Sağlıcakla kalın 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×